1 Haziran’da “gevşeme” geliyor, Türkiye ne kadar hazır?

Türkiye, 1 Haziran’dan sonra kısıtlamaların kaldırılmasının gündeme geleceği toplantıyı takip ediyor.

31 Mayıs 2021 0

Türkiye, Koronavirüs dolayısıyla uygulanan kısıtlamaların 1 Haziran’dan sonra kaldırılacağı iddia edilen toplantıyı takip ediyor. Öncelikli gündem maddesinde koronavirüs vakalarını azaltma çalışmaları ve 1 Haziran sonrası “yeni normalleşme” kararları var.

Bilim Kurulu’nun önerilerinin şu şekilde olduğu belirtilmekte:

  • Kafe ve restoranların açık alanları, müşteri kotası ve HES kodu zorunluluğu gibi önlemlerle açılacak. Kademeli normalleşme kapsamında paket servis ve gel al şeklinde hizmet veren restoran, kafe ve lokantaların yarından itibaren müşteri kotası, açık alanda hizmet şartı, HES kodu zorunluluğu ve mesafeli oturma şartıyla açılması bekleniyor.
  • Düğünlere açık alanlarda sınırlı katılımla izin verilecek. Hafta içi akşam yasak saati ileriye çekilecek. Hafta sonu gündüz yasağı kaldırılacak.
  • Hafta içi akşam saat 21.00’de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda saat 24.00’e kadar esnetilmesi ya da tamamen kaldırılması ele alınacak. Ayrıca hafta sonu uygulanan tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması da masadaki en önemli başlıklardan biri olacak.
  • Kabinede spor salonları, halı sahalar, yüzme havuzları ve kıraathanelerin yarından itibaren açılmasına dönük karar çıkması da öngörülüyor.
  • Sağlık Bakanlığı, ilerleyen dönemlerde 2 metrelik mesafe şartıyla maskenin çıkartılabileceğini duyurdu. Bu açıklamanın ardından bugünkü kabinede turizm sezonunun açılmasına paralel olarak park, bahçe ve sahil gibi açık alanlarda mesafeli şekilde maskesiz dolaşma kararının alınabileceği belirtiliyor.
  • Toplantıda uzaktan eğitime devam eden okullarda yaz aylarında nasıl bir yol izleneceği konusunda da Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bilgilendirme yapılacak. Buna göre okulların tatil edilmesi, bu sürede telafi eğitimlerinin başlatılması ve ders zilinin ağustos ayında çalması gibi seçenekler konuşulacak. Bu kapsamda başlatılacak telafi eğitiminin detayları da kabinede konuşulacak başlıklar arasında yer alacak.

Toplantı sonrası kararın AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması bekleniyor. AKP’li yöneticilere göre, bu dönemde aşılamanın artırılması yönünde bir çaba olacak ve Biontech desteğiyle aşı açısından tamamen sıkıntı ortadan kalkacak. Yakın zamanda açık alanda maskesiz hayatın başlaması ihtimali var olacak.

Uzmanlar ise iktidar ve bilim kurulu ile aynı görüşte değil. Kısıtlı bilgiler dahilinde değerlendirme yapan Prof. Dr. Ahmet Saltık, 1 Haziran “saçılımını” şöyle değerlendirmekte;

“21 Nisan’da 65 binlere dayanan günlük olgu sayısı “resmen” 8 binlere indi. Ama hala “resmen” 200’e yakın insanımızı her gün yitiriyoruz. Durum hala ciddi. Salgınlar dalgalarla gider. Bu 3. dalga idi inişe geçen. Ancak daha pek çok bilinmeyen var. Birden gevşemeye gelmez. 17 Mayıs sonrası tersine yaygın göç sonuçları henüz tam belli değil. Bir de Haziran ortası önemli, 2. kuluçka dönemi (2 x 14 = 28 gün).”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ