10 Ekim Davası sanıklarından ‘tekbirli’ ve ‘Erdoğan’lı’ savunmalar

10 Ekim katliamıyla ilgili davada sanıklardan biri son savunmasında tekbir getirdi, diğer bir sanık da devletin kendisinden özür dilemesi gerektiğini savundu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünden alıntı yaptı.

03 Ağustos 2018 1

Ankara Garında 10 Ekim 2015’te meydana gelen ve 103 kişinin öldürüldüğü bombalı saldırıyla ilgili davanın 10. tur duruşmalarının görülmesine bugün Sincan Cezaevi Kampusundaki Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ediliyor.

Bugün sanık ve avukatlarının esasa ilişkin son savunmaları alınıyor. 19’u tutuklu, 17’si firari 36 sanıklı davada karar verilmesi bekleniyor.

Dava, bitmesine yakın, 13 Haziran’daki son duruşmasında, Ankara Adliyesinden “salon yetersizliğini” gerekçe göstererek Sincan Cezaevi yerleşkesindeki salona nakledilmişti.

“FETÖCÜLERİN PARMAĞI VAR”

182 klasörden oluşan dava dosyasında sanıklar hakkında eksik belgeler olduğunu belirten mağdur avukatlarının talepleri dikkate alınmadı.

Sanık Suphi Alpfidan, son savunmasında, “Bu olay 15 Temmuz öncesi oldu bu işin içinde belki FETÖ’cülerin parmağı vardır” dedi.

Sanık Hacı Ali Durmaz, bir sayfalık savunma hazırladığını söyleyerek suçsuz olduğunu iddia etti. Durmaz kendisi hakkındaki suçlamaları reddetti ve parmağıyla tekbir işareti yaparak “Allah vekildir iman edenlere” dedi.

ERDOĞAN’DAN ALINTI

Sanık Resül Demir, savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti devletinin benden özür dileyerek, beni buradan göndermesi gerekecek. Benim üç yılımı çaldınız. Kendimi anlatmak için üstümü başımı yırtasım geliyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözünün tersini yaparsanız, benim bütün ömrümü çalarsınız.”

Sanık Yakup Karaoğlu, diğer sanıklarla çekildiği düğün ve piknik fotoğraflarının IŞİD kurulmadan önce olduğunu söyledi:

“Bir düğün düşünün öyle bir konvoy yapılıyor, sağında solunda emniyet var ama kimse müdahale etmiyor. Ben suçlanıyorsam, neden bir polis yargılanmıyor?”

10 Ekim 2015’te, Ankara, Altındağ ilçesinin Ulus semtindeki Ankara Garı kavşağındaki Barış Mitingine yönelik düzenlediği saldırıda 103 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıyla ilgili iddianame 13 Temmuz 2016’da kabul edildi. 36 kişi hakkında dava açan savcılığın iddianamesinde, saldırı talimatını, İslam Devleti (IŞİD) Türkiye sorumlusu İlhami Balı’nın verdiği ifade edildi. 36 kişiden 17’si firari 19’u ise tutuklu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Metin Durmaz

İyi hal indirimi alacak sanırım.