15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50. yıldönümünde polis müdahalesi

Ankara Ulus’ta 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50. yıldönümünde, DİSK’e bağlı Nakliyat İş Sendikası’nın basın açıklamasına polis müdahale etti.

16 Haziran 2020 0

Nakliyat İş Sendikası, 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişinin 50. yıldönümünde Ankara Ulus Atatürk Heykeli önünde basın açıklaması yapmak için Ankara Valiliği’ne dilekçe ile başvuruda bulunmuş ve Valilik tarafından basın açıklamasına izin verilmişti.
Nakliyat İş Sendikası yöneticileri, avukatları ve üye işçiler Ulus Atatürk Heykeli önüne basın açıklaması yapmak için geldiğinde ise Vali Yardımcısı Kemal Karadağ’ın sözlü talimatı ile basın açıklamasına 5 dakika kala iptal edildiği açıklandı.

Güvenlik güçleri eylemin iptal gerekçesini, saat 12:30’da DİSK Ankara Bölge Temsilciliği’nin de Ulus Heykel Önünde eylem yaptığı ve aynı konfederasyona bağlı başka bir sendikanın içeriği aynı olan eylemi yapamayacağı şeklinde açıklamıştır.

Nakliyat İş Sendikası yöneticileri, avukatları ve üye işçiler bu keyfi engellemeyi kabul etmediklerini belirterek basın açıklaması yapmak için pankartlarını açmaya başladılar ancak polisin fiziki müdahalesi sonucu işçiler yolun karşı kaldırımına iteklendi. Bu müdahaleye rağmen direnen sendika üyeleri adına, Nakliyat İş Sendikası Ankara Temsilcisi Bayram Karkın, yapılan uygulamanın ve basın açıklamasının anlık olarak iptal edilme kararının hukuksuz olduğunu söyleyerek bir açıklama gerçekleştirdi. Karkın, konuşmasının devamında bugün eylem yapamadıklarını ancak İşçi Sınıfının en büyük hakkı olan kıdem tazminatı hakkının gasp edilmesine karşı, 15-16 Haziran’ların ruhuyla mücadele edeceklerini, eylemler yapacaklarını dile getirdi. Açıklamanın ardından sendika üyeleri eylem alanından ayrıldı.

Valiliğin izin kararı

Nakliyat-İş Sendikası’nın olayla ilgili açıklaması şu şekilde:

ANKARA VALİLİĞİ 15-16 HAZİRAN DİRENİŞİ İLE İLGİLİ YAPACAĞIMIZ EYLEM YAZILI OLARAK İZİN VERDİ. EYLEME BEŞ DAKİKA KALA KEYFİ, HUKUKSUZ OLARAK İPTAL ETTİĞİNİ AÇIKLADI.
PROTESTO EDİYORUZ

Ankara Valiliği, Sendikamızın, DİSK’in kapatılması girişimine karşı yapılan Şanlı 15-16 Haziran Direnişinin yıl dönümünde, Ulus Heykel önünde gerçekleştireceği basın açıklamasına izin yazılı olarak verilmiş olmasına rağmen eyleme beş dakika kala sözlü olarak iznin iptal edildi polislerce söylenmiştir. Ve basın açıklamasının yapılmasına engel olarak, müdahale etmiştir.

Valilik, DİSK Ankara Bölge Temsilciliğinin eylem yapmasını keyfi, hukuksuz iptal kararına gerekçe göstermiştir.

Yapacağımız eylemin iptal gerekçesi, saat 12:30’da DİSK Ankara Bölge Temsilciliğinin de Ulus Heykel Önünde eylem yaptığı ve aynı konfederasyona bağlı başka bir sendikanın içeriği aynı olan eylemi yapamayacağı yönünde olmuştur. Nakliyat-İş, DİSK’e bağlıdır ancak ayrı bir tüzel kişiliğe sahiptir. Ayrı eylemler yapabilir. Bu nedenle ayrı eylem başvurusu yapmış ve Valilik de izin vermiştir.

Sendikamız üyesi işçiler ve Sendikamız öncülüğünde direnen Real ve Makro Market işçileri eylem alanına toplanmaya başlandığında Ankara Valiliğinin basın açıklamasına verilen iznin iptal edildiğini polis amirleri tarafamıza bildirildi. Ankara Bölge Temsilcimiz Bayram Karkın ve Sendikamız avukatları Av.Sait Kıran ve Av.Ayça Okur 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri yasasının gereği yapılanın yaslara aykırı olduğunu, bu engellemenin keyfi bir engelleme olduğunun belirtmiştir. Buna rağmen güvenlik güçleri tarafından Valiliğin sözlü talimatı gereği basın açıklaması yapmamıza izin verilmeyeceğini söylendi.

Sendikamızın Ankara Bölge Temsilcisi bu keyfi engellemeyi kabul etmediklerini belirterek, basın açıklamasını başlatmak üzere konuşmaya başlaması ve pankartların açılması girişimine güvenlik güçleri kitleye müdahale ederek basın açıklamasına engel olmuşlardır.

Ankara Valiliği’nin bu hukuksuz engellenmesini ve bu hukuksuz emri uygulayarak Kıdem tazminatlarını gasp ettirmemek için Sendikamız öncülüğünde direnen Makro Market ve Real Market direnişçilerine ve sendikamız üyelerine yapılan bu saldırıyı kınıyoruz.

Sendikamız Şanlı 15-16 Haziran Direnişini, Sendikamız üyesi işçilerle, Direnişçilerle İstanbul, Konya, Eskişehir, Şanlıurfa, Muğla, Kastamonu, Karabük’te Direniş alanlarında alanların da kutladı.

İşçi sınıfımız DİSK’in kapatılmak istenmesine tepkisini 15-16 Haziran 1970 tarihimde dönemin siyasi iktidarına karşı şanlı bir direniş sergileyerek göstererek yasayı geri çektirmiş ve DİSK’in kapatılmasına engel olmuşsa, bugün de DİSK’in mücadele geleneğini yaşatan sendikamız, 84 yıllık hakkımız olan Kıdem Tazminatlarının gasp edilmeye çalışıldığı bu günlerde baskılara boyun eğmeyerek mücadeleye devam edecektir. Şanlı 15-16 Haziran Direnişini Real Uyum/Makro, Uzel Makina, Tüvtürk Şanlıurfa, Muğla, Kastamonu, Karabük ve Milas Çınartaş Direnişlerimizde, Samsun-Çorum Ambarı Grevimizde yaşatıyoruz, yaşatacağız.
İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız…

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ