Özel Çeviri | 2011’den önce Esad’ın Suriye’si işte böyleydi…

Beşşar Esad, Temmuz 2000’de iktidara geldi. Emperyalistlerin desteklediği ayaklanmalar ise Şubat 2011’de başladı. Peki savaşsız geçen 11 yıl boyunca Suriye nasıl bir ülkeydi?

19 Eylül 2018 0

En başta belirtmek gerekir ki, bu dönemde Suriye’de büyük protesto, isyan girişimleri ya da iç savaş yoktu. Suriye, Esad liderliğinde barışçıl, laik ve başarılı bir ülkeydi. Sünniler, Şiiler, Yahudiler, Hıristiyanlar ve diğer mezhepler uyumlu bir şekilde yaşıyorlardı. İnsanların kolejler de dahil olmak üzere ücretsiz sağlık ve ücretsiz eğitim hakkı vardı.

EKONOMİK BAŞARI

Esad döneminde, 2000’den 2010’a kadar Suriye’deki GSYİH (Gayrısafi Yurtiçi Hasıla) 3 katına çıktı. Aynı dönemde Esad, toplam borçların GSYİH’e oranını yüzde 150’den yüzde 30’a düşürerek ciddi bir başarıya imza attı.

Bunların yanında, ABD’nin Irak işgalinden sonra Irak’tan kaçan sığınmacılar Suriye’ye yöneldi. 2010 yılında Suriye’de yaşayan 1 milyon Irak’lı vardı.

NÜFUSUN YARISI KADAR TURİST

2010 yılında, savaş başlamadan bir yıl önce, 8,5 milyon turist Suriye’yi ziyaret etti. Çünkü güzel, tarihi, huzurlu ve güvenli bir ülke olarak görülüyordu. The New York Times, 2010 yılında dünyanın en iyi 31 yerini listeledi ve listenin 7’inci sırasında Suriye vardı. Suriye nüfusunun 20 milyon olduğu düşünülürse, turist sayısı gerçekten ortada etkileyici bir başarı olduğunu ve bunun sonucunda Suriye’nin bir çekim noktası haline geldiğini ortaya koyuyor.

Bu kadar çok turistin ülkeyi ziyaret edip rahatça gezebildikleri gerçeği de, Suriye’nin özgür bir ülke olduğunu ve Suriyelilerin Esad ile çok mutlu olduklarını gösteriyor.

ORTADOĞU’NUN ESAD HAYRANLIĞI

CNN Arapça’nın 2009 yılında birçok Ortadoğu ülkesini kapsayan anketinde, Esad “Yılın Kişisi” unvanını büyük bir farkla kazandı, oyların% 66’sını alarak…

2009’da bir Zogby isimli bir firmanın yine 6 farklı ülkeden Araplarla yaptığı anketinde, kendi ülkelerinin dışında en çok hangi ülke liderine hayranlık besledikleri soruldu. Anket kuralına göre, Suriyeliler Esad’ı seçemiyordu. Ancak bu ankette de Esad arap liderler arasında ilk sırada, genelde ise Hugo Chavez’in ardından ikinci sırada geldi.

EMPERYALİSTLER YÜZÜNDEN…

Görüldüğü gibi, emperyalizm her zaman olduğu gibi elini attığı yeri kurutuyor. Suriye, tıpkı Kaddafi liderliğindeki Libya gibi emperyalist müdahaleden önce Ortadoğu’nun en yaşanılabilir, refah seviyesi en yüksek ülkelerinden biriyken bugün milyonlarca insanı başka ülkelerde perşian bir biçimde yaşamaya mahkum edilmiş durumda.

Zaferine neredeyse kesin gözüyle bakılan Suriye’nin eski güzel günlerine ne zaman dönebileceği, toparlanmasını ne kadar zaman alacağı bilinmez ancak kesin olan bir şey var ki o da Suriye’deki savaşın bir ‘halk düşmanı diktatör’ tarafından değil, başını ABD ve Fransa, İngiltere, Almanya gibi AB ülkesi emperyalistlerin çektiği ‘halk düşmanları’ tarafından başlatıldığı…

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ