25. İstanbul Caz Festivali başlıyor!

22 Haziran 2018 0

İstanbul Caz Festivali 25. yaşını kutluyor. 26 Haziran – 17 Temmuz tarihleri arasında 250’yi aşkın yerli ve yabancı sanatçı 27 farklı mekânda yer alacak.  

 

  İstanbul Caz Festivali’nin yirmi beşinci yılına özel konukları arasında açıklanan ilk isim, kırk beş yıllık müzik kariyeri boyunca çok sayıda sanatçıya ilham kaynağı olmuş, Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı, besteci, senaryo yazarı, şair ve aktör Nick Cave ile grubu The Bad Seeds oldu. İstanbulluların yıllardır heyecanla yeniden canlı izleyecekleri günü beklediği Nick Cave & The Bad Seeds festival kapsamında 10 Temmuz Salı akşamı hayranlarıyla buluşacak.

  Festivalin bu yılki diğer sürprizleri arasında, Robert Plant ve grubu The Sensational Space Shifters, aşk, melankoli ve başkaldırının ses bulduğu baladlarıyla Benjamin Clementine,  duyuları kategorilere sınırlı kalmadan kucaklayan müziği ile Melody Gardot, yüksek enerjisi ve sesiyle caz ve swing’in altın çağını popüler türlere yaklaştıran Caro Emerald, modern caza dair yepyeni adımlar atan BADBADNOTGOOD, çığır açıcı bakış açısıyla caza kendi ruhunu katan piyano virtüözü Robert Glasper ve New York sahnesinin yükselen yıldızları trompette Christian Scott, mülti-enstrümantalist Taylor McFerrin, bas gitarist Derrick Hodge, Kendrick Lamar’ın hitlerinin arkasındaki isim Terrace Martin’den oluşan yeni grubu R+R=Now, modern cazı Ortadoğu, Doğu Avrupa ve Afro-Amerikan etkileriyle harmanladığı stiliyle  kitleleri sürükleyen Avishai Cohen ve bestelerinde caz, dünya müziği ve latin ezgilerini özgürce bir araya getiren Omar Sosa ve tutkulu vokali ve kemanıyla ona eşlik edecek Küba asıllı  Yiliañ Canizares var.

  Festival kapsamında geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını merkezine alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” ikinci kez 27-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin ilk haftasındaki dört günde gerçekleşecek bu bölümü, festival izleyicisi ile beraber uluslararası müzik sektörünün önemli temsilcilerinden oluşan kalabalık bir delege topluluğu da izleyecek.

  Ücretsiz gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” konserleri ve Kadıköy yakasında festival içinde festival deneyimi yaşatacak “Gece Gezmesi” bu yıl da devam ederken, tüm gün sürecek konserler ve atölye çalışmalarıyla bu yıl ikincisi gerçekleştirilecek “Çocukça Bir Gün” başlıklı etkinlik de  ‘minik’ cazseverleri mutlu edecek. Festivalin ücretsiz etkinlikleri, bu sene “Parklarda Caz”ın gelenekselleşen mekânı Fenerbahçe Khalkedon ve Fenerbahçe Parkı’nın yanı sıra Beylikdüzü Yaşam Vadisi Parkı’nda gerçekleşecek konserler ile artarak devam edecek. 

 

(sanatatak.com)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ