30 Ağustos’ta Anıtkabir’e Atatürk yasağı!

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünü taşıyan HKP’liler, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98. yıldönümünde Anıtkabir’e alınmadı.

30 Ağustos 2020 0

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) ve ADD Çankaya Şube Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 98’inci yıl dönümünde Tandoğan Meydanı’ndan Anıtkabir’e yürüyüş düzenledi. Mustafa Kemal Atatürk’ün Kalpaklı resminin ve Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün olduğu bayraklar Anıtkabir’e alınmadı.

“ATAMIZIN ANIT MEZARINI ZİYARET ETMEK HER YÖNÜYLE SERBEST”

Anıtkabir’e girmelerine izin verilmeyen HKP’liler ve Eminağaoğlu ile görevliler arasında tartışma yaşandı. Eminağaoğlu, “30 Ağustos’un sembolü bir sözle giriyoruz. Onlar da o şekilde geliyor. Burası bir Anıt mezar. Bu Anıt mezarda bugün hele hele ziyaret, şehit ziyaretlerinin serbest olduğu bir günde canını bu vatana feda eden Atamızın Anıt mezarını ziyaret etmek her yönüyle serbest” ifadelerine yer verdi. Anıtkabir Görevlileri, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve sözünün yazılı olduğu bayraklarla içeri almayacaklarını ifade etti. Eminağaoğlu Anıtkabir Komutanı ile görüşmek istediğini dile getirdi.

“ATATÜRK’ÜN SÖZÜNÜ BİLEMEZSEN ANITKABİR’DE GÖREV YAPAMAZSIN”

HKP Ankara İl Sekreteri Av. Doğan Erkan, Anıtkabir Görevlilerine “Bu Kimin Sözü?” diye sorduğunda Anıtkabir Görevlisi, “Bilemeyiz, kimin sözü olduğu” diye yanıt vermesi üzerine Doğan Erkan, “Atatürk’ün sözünü bilemezsen Anıtkabir’de görev yapamazsın” dedi.

Eminağaoğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ün Kalpaklı resminin ve “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözünün yazılı olduğu bayrakla içeri girilmesi için Anıtkabir Komutanı ile görüşmek üzere içeri girdi.

“KEYFİ UYGULAMALARLA ENGELLENDİ”

HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran, Eminağaoğlu’nun Anıtkabir Komutanı ile yapmış olduğu görüşmeye değinerek şu ifadelere yer verdi:

“30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. yıldönümünde Mustafa Kemal’in huzuruna Mustafa Kemal’in kalpaklı portresini yani Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşımız da kullandığı kıyafeti ve Mustafa Kemal’in 30 Ağustos Zaferini en iyi simgeleyen “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” sözüyle Anıtkabir’e girmek için geldik. Bir kez daha keyfi uygulamalarla engellendik. ADD Çankaya Şube Yönetimi’nden Av. Ömer Faruk Eminağaoğlu arkadaş, Anıtkabir Komutanlığı ile görüştü, onun için şu ana kadar bekledik. Fakat keyfi uygulamada ısrar ettiler. Anıtkabir Ziyaret Yönetmeliği açık. Bu davranışı kınıyoruz.”

“MUSTAFA KEMAL’İN MÜCADELESİNE YAPILAN BİR İHANETTİR”

Kıran, “Bu davranış Halkın Kurtuluş Partisi’ne değil. Çünkü şu bayrakta Halkın Kurtuluş Partisi’ne ilişkin en ufak ibare yok. Bu hassasiyeti biliyoruz ve buna uygun davranıyoruz. Bu doğrudan doğruya Mustafa Kemal’in Antiemperyalist çizgisine bir tavırdır. Bu Mustafa Kemal’in mücadelesine 30 Ağustos’un 98. yıldönümünde yapılan bir ihanettir. Bunu şiddetle kınıyoruz. Mustafa Kemal’e yönelik bu yasak, Mustafa Kemal’in huzuruna Mustafa Kemal’in portresiyle ve en belirgin sözüyle çıkmamızı engelleyen bu yasadışı yasak devam ettiği sürece biz her ulusal bayramımızda buraya gelmeye devam edeceğiz. Er geç bu yasak kalkacak” dedi.

“ABD-AB EMPERYALİSTLERİNİ VE YERLİ İŞBİRLİKÇİLERİNİ YENİLGİYE UĞRATACAĞIZ”

HKP Ankara İl Başkanı Av. Sait Kıran, “Biz 5 yıl Anıtkabir’e bu bayrakla girdik. Aynı yönerge devam ediyor. Birileri rahatsız oldu. O nedenle keyfi bir yasak uygulanıyor. Kınıyoruz. Sanmasınlar ki bu hep böyle devam edecek. Birinci Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşımızda nasıl Emperyalist yedi düveli ve onların işbirlikçilerini yenilgiye uğrattıysak, İkinci Ulusal Kurtuluş Savaşımızda da ABD-AB Emperyalistlerini ve Yerli İşbirlikçilerini bir kez daha yenilgiye uğratacağız. Ve bu kez gerçek demokrasi, gerçek halk demokrasisi bu topraklarda bir daha sökülmemek üzere inşa edilecek. Ve Mustafa Kemal o zaman bir kez daha özgürlüğüne kavuşacak” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ