45 günde 26 öğretmen yaşamını yitirdi, feryat büyüyor

Yüz yüze eğitimin başladığı 1 Mart’tan bu yana 26 öğretmen koronavirüsten yaşamını yitirdi.

12 Nisan 2021 0

1 Mart 2021’den bu yana 45 gün geçti, yüz yüze eğitimin tekrardan başladığı bu tarihten beri öğretmenlerin sorunları katlanarak büyüyor. Yüz yüze eğitimin başladığı tarihten itibaren, 26 eğitim emekçisinin koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiği düşünülmekte.

Eğitim-İş Sendikası Genel Başkanı, öğretmen ölümleri ile ilgili şunları söyledi; “Pandeminin başından bu yana 250’ye yakın eğitimcinin koronavirüsten yaşamını yitirdiğini tahmin ediyoruz. (…) Hastanelerde çok sık ‘bulaşıcı hastalık’ ya da ‘kalp durması’ gibi ölüm raporları düzenleniyor. Ama ’virüs sebebiyle öldü’ denen öğretmen sayısı 26. Aşılanan öğretmen sayısı yüzde 7-8’lerde. Mutant virüs gençlere de bulaşıyor. Böyle giderse eğitimcilerin hastalanma ve ölüm oranı artacak” dedi. Yıldırım, vaka ve ölümlerin önüne geçebilmek için eğitimcilerin bir an önce aşılanması gerektiğini vurguladı. Yıldırım “Söyledikleri doğru ise 10-15 milyon aşı geldi ve öğretmenler ile eğitimciler aşılanmıyorsa o zaman bu aşılar kime yapılıyor? Elimizde net veriler yok, MEB’e bunu sorduk ancak açıklamadı. Sağlık Bakanlığı da hangi meslek gruplarından ne kadar kayıbımız var bunu da açıklamadı.”

İstanbul, İzmir, Edirne ve Kütahya’da dört eğitim emekçisi son iki günde koronavirüs sebebiyle yaşamını yitirdi. Kütahya’nın Hisarcık ilçesinde, Dereköy İlk ve Ortaokulu’nda Müdür Yardımcılığı yapan 2 çocuk babası öğretmen Yakup Sevinç (47), koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi. İstanbul Ataköy Atatürk Ortaokulu’nda öğretmenlik yapan Nizamettin Uysal; bir aydır tedavi gören Edirne Keşan Anadolu Lisesi’nde İngilizce Öğretmeni Sadiye Durusoy Yağcı ile İzmir Bayraklı Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde Fizik öğretmeni Berrin Gür’ün Kovit-19 nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi.

Eğitim emekçilerinin ölümler sonrasında aşı talepleri giderek artıyor. Eğitim-İş sendikasında çalışmalarını yürüte Halkçı Eğitim-Bilim Emekçileri grubu, meslektaşlarının sorunlarına acil çözümler talep etmekte. Gruba ait basın açıklamasında şu görüşler dile getirildi;

Ocak ayında başlayan aşılama sürecinde öncelikle bu sürecin başından beri en ön safta ve en büyük mücadeleyi veren sağlık emekçilerimiz aşı oldu. Sonrasında ise öğretmenlerimizin hızla aşılanacağı ve 2. dönem için yüz yüze eğitime hızlıca geçilmek istendiği söylendi. Pandemi boyunca laf salatası ve şiirsel güzelleme yaparak halkımızı kandırmaktan başka bir şey yapmayan, eğitimin kalitesine ve eğitim emekçilerinin sağlığına zerre önem vermeyen  AKP’giler’in Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, aşı sürecinde de aynısını yapmaya devam etti. Şubat ayında tamamlanıyor, mart ayında tamamlanıyor derken, nisan ayına gelmemize rağmen öğretmenlerimizin yüzde 10’u bile aşılanamadı!

Aşılama süreci başlamadan, ikinci dönem 15 Şubat’ta tüm köy okullarımızda ve özel okullarımızda, 2 Mart’tan itibaren de illerin risk durumuna göre farklı kademelerde devlet okullarımızda yüz yüze eğitime geçildi. Aynı şekilde üniversitede çalışan eğitim-bilim emekçilerimiz de aşılama süreci tamamlanmadan uygulamalı derslere başladılar.

Son açıklanan salgın verilerine baktığımızda, neredeyse tüm illerimiz salgın açısından çok yüksek riskli olmuştur. Okulların açılmasıyla salgın 3’üncü pik noktasını görmüş ve eğitim emekçilerimizden de hayatlarını kaybedenlerin sayısı hızla artmaya başlamıştır. Tüm bunlara rağmen ne yüz yüze eğitime ara verilmiş ne de öncelikli olarak aşılanması gereken eğitim-bilim emekçilerimizin aşıları tamamlanmıştır! Kısacası AKP’giller Eğitim-Bilim emekçilerini de ölüme terk etmiştir!”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ