50 bin dolarlık çanta takan Emine Erdoğan’dan ‘Afrikalı kadınlar için’ yardım çağrısı

Tayyip Erdoğan’ın 50 bin dolarlık çantası ve 15 bin dolarlık ‘su sineği’ broşu ile gündeme gelen eşi Emine Erdoğan, El Cezire’nin internet sitesinde yayımlanan makalesinde, insanların Afrika kıtasını aşırı yoksulluk, açlık, kuraklık, iç savaşlar ve terörizmle birleştirmesini eleştirerek, bunun dünyada yanlış bir algı olduğuna dikkati çekti.

26 Eylül 2018 1

“Afrika’nın sorunlarını çözmek için kadınlara şans verin” başlıklı makalesinde Emine Erdoğan, Afrikalı kadınların güçlendirilmesinde eğitimin kritik rol oynayacağını vurguladı.

Emine Erdoğan, “Son yıllarda 46 Afrika ülkesinden 3 bine yakın genç kız, Türk devletinin sağladığı burslarla yüksek kaliteli milli eğitim kurumlarına erişim sağladı. Programın başlayışından bu yana 362 kadın, Türkiye’deki eğitimlerini tamamladı ve kendilerine daha iyi bir gelecek kurmak üzere ülkelerine doktor, mühendis ve öğretmenler olarak geri döndü.” değerlendirmesinde bulundu.

Emine Erdoğan şöyle devam etti:

“Afrika’daki sorunların çözümündeki anahtar budur. Çünkü Afrikalı kadınlar oradaki açlık, yoksulluk ve çatışmalardan orantısız şekilde etkilenmektedir. Kadınların yaklaşık yüzde 80’i kırsal bölgelerde yaşamaktadır. Söz konusu bölgelerde çocuk evlilikleri şehirlere göre iki kat daha yaygındır ve sağlık, eğitim ve diğer kamu hizmetlerine erişim eksikliğinden muzdariptir.”

Kıtadaki kadınların yarısının okuma yazma bilmediğinin altını çizen Emine Erdoğan, dünyada doğum sırasında önlenebilir nedenlerle gerçekleşen ölümlerin yüzde 62’sinin Afrikalı kadınlardan oluştuğuna işaret etti.

Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler’e göre her 3 Afrikalı kadından birinin aile içi veya cinsel şiddete maruz kaldığını ifade etti. Kıta genelinde yaklaşık 130 milyon Afrikalı genç kız ve kadının sünnet edildiğini de belirten Emine Erdoğan, bunun tıbbi ve dini bir meşruiyeti olmadığına vurgu yaptı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Selma gümüş

Saraylarınizdaki lüksten vazgeçseniz siz ve sizin gibiler dünya kurtulacak çantanı versen afrikadaki çocukların eğitim hayatı emin ol kurtulur. Sizin gibilerden kurtulmak yeterli yaşanası dünya için.