Özel Çeviri | 56 yıl önceki mektup arkadaşını Dünya Kupası sayesinde buldu…

Bir kadın, Dünya Kupası için Rusya’da bulunan bir Çinli muhabirden 56 yıl önce mektuplaştığı bir Çinli kadını bulması konusunda yardım istedi…

12 Temmuz 2018 1

CCTV muhabiri, Lyudmila Mitricheva’nın (mektuplarında Liu Xia ismini kullanmış) Çin’in Hunan Eyaletinde, Xiangtan Şehrinde yaşayan bir kız öğrenci olan Duan Chunxiu’dan gelen iki adet eski, sararmış mektubu kendisine gösterdiğini anlattı.

Kadın ona yazıştıkları zaman her ikisinin de ortaokul öğrencisi olduklarını, mektup arkadaşının kendisine Hangzhou/Batı Gölü’nün, Başkan Mao’nun fotoğraflarını ve gül kokulu birkaç kağıt gönderdiğini anlatmış.

Bunun yanında Duan’ın Çin Komünist Gençlik Birliği’nin 6-14 yaş arası çocuklar için oluşturduğu Genç Öncüler örgütüne üye olduğunu belirten bir eşarpla çekilmiş fotoğrafını da gönderdiğinden bahsetmiş.

Duan Chunxiu’dan gelen bir teşekkür mesajı ve fotoğraflı yanıt göndermesini isteyen mektup da Zhang Heyun’un Weibo sayfasındaki paylaşımında yer alıyor.

İkilinin ilişkilerinin nasıl koptuğu bilinmiyor ancak Mitricheva mektup arkadaşını tekrar bulmayı kafasına takmış.

Mitricheva Haziran ayı sonlarında Rusya’yı Dünya Kupası için ziyaret eden muhabirin evinin yakınındaki bir dairede kaldığını öğrenince ondan Çinli mektup arkadaşını bulması için yardım istemiş.

CCTV muhabiri Zhang Heyun, çareyi Çin’in Twitter’a eşdeğer sosyal medya sitesi Weibo’ya başvurmakta buldu. Konuyla ilgili paylaşımı 12 binden fazla paylaşıldı ve 2 binden fazla yorum aldı.

Arama haberleri, farklı sosyal medya mecraları da işin içine girince tüm Çin sosyal medyası boyunca yayıldı.

Muhabirin paylaşımının altında binlerce duygusal ve Dünya Kupası’nı öven yorum yer aldı. Bir kişi, “Bu beni bir filmden daha çok etkiledi” yazdı.

Ve sonunda, yayınlanan fotoğraftaki Çinli kızın çocukluk arkadaşı olduğunu söyleyen bir kullanıcıdan cevap aldı. Kullanıcı Zhang’a mektup ikilisinin Çinli partneri olan Duan ile hala temas halinde olduğunu ve kadının emekli olduğunu, sağlık durumunun zayıf olduğunu anlattı.

Muhabir kullanıcıya Mitricheva’nın mail adresini verdi ve Duan’a ulaştıracağına dair söz aldı. Duan’ın ailesi ve Ivanova’nın şu anda e-posta yoluyla iletişim kurdukları belirtildi. Duan, çocuk olarak öğrendiği Rusça’yı artık hatırlamıyor, bu yüzden aile, yazışmaların devam etmesini sağlamak için dil çeviri yazılımını kullanmaya çalışacağını belirtti.

Ve mektup arkadaşlarını arayan başka kullanıcılar da paylaşımın altında yorumlarını yaptı. Bir kullanıcı, “Lisede olduğum zaman, bana sık sık yazmış bir Amerikan mektup arkadaşım vardı. Umarım Çinli bir gazeteci 2026 Dünya Kupası’nda evinin yanında olacak ve onlarla temasa geçecektir” yazdı.

Duan Yunjin’in oğlu Wang Jian Çin’in Xiangtan TV’sine annesinin mektuplaştığı zamanlara ait çok özel anıları olduğunu söyledi. “Şu sıralar telefonla görüşüyoruz ya da WeChat üzerinden yazışıyoruz” diye ekledi.

Duan Yunjin’in eski sınıf arkadaşları, Rusça öğretmenlerinin kendilerini Rusya’dan mektup arkadaşı bulmaları için nasıl teşvik ettiğini anlattılar.

Muhabir Zhang Heyun “Yarım yüzyıldan fazla bir süre geçti, kader bu iki yaşlı insanın bu yaşamda tekrar iletişim kurmasına izin verecek ve belki de bu Dünya Kupası sayesinde olacak” diyerek iki kadının buluşma umudunun gerçekleşmesi konusundaki dileğini anlattı.

Kaynak: South China Morning Post
Çeviri: Neyseo

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Metin Durmaz

mutlu olmuştur umarım.