6 yaşındaki H.K.G.’nin istismarına ilişkin davada mahkemeden gizlilik kararı

Mahkeme tarafından duruşmaların kamuya kapalı olarak sürdürülmesine karar verildi. Katılımcılar, karara tepki gösterdiler.

30 Ocak 2023 0

Kadın mağdur H.K.G’nın, Hiranur Vakfı kurucusu babası tarafından istismarına göz yumulması ile ilgili dava bugün Kartal İstanbul’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü.

Duruşmaya Halkçı Hukukçular ile birlikte çok sayıda örgüt ve siyasi parti katılarak müdahil olmayı talep etti. Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde H.K.G’nin duruşması öncesinde, mahkeme duruşmaya seyirci alınmaması yönünde karar olmamasına rağmen seyircileri içeri almadı. Av. Pınar Akbina ile birlikte diğer avukatlar  müdahale etti.

Avukatların talebi ardından mahkeme, duruşmayı büyük salonda yapmak için ara verdi. Büyük salona avukatlar sığmadı ve salonun üst katı açıldı.

Mahkeme heyeti müdahil olan barolar söz verdi. O sırada Av. Ömer Kavili, iddianamenin okunmaması nedeniyle usul itirazında bulundu. Mahkeme hukuka aykırı olarak duruşmaya devam ederek, iddianameyi okumadı. İtirazlar hakkında karar verilmeden katılma talepleri alınmaya devam edildi.

İstanbul Barosu başkanı Av. Filiz Saraç söz alarak “Tüm çocuklarımızın geleceği için buradayız dedi. AİHM kararları ve adil yargılanma ilkesine aykırı olarak sesimizi duyuramadık. Heyetiniz bu davadan çekilmeyi düşünmelidir. Katılma talepleri kabul edilsin, usul kurallarına uyun” ifadelerini kullandı.

Av. Pınar Akbina söz alarak “SEGBİS kaydı açılsın, itirazlar hakkında karar verilsin diyerek mahkemeye eleştiride bulundu.” Av. Kerim Bütün mahkemeye yönelik “Siz iddianameyi okumadan zapta okundu olarak mı geçtiniz?” diye sordu. Mahkeme avukatların itirazlarına karşılık SEGBİS sisteminin açılmasına karar verildi. Mahkeme başkanı kısa süreli alkışlandı.

İddianameye göre sanıklar zincirleme şekilde cinsel istismar ve nitelikli cinsel saldırı suçlarını işledi. İddianamenin okunması bitmesinin ardından baroların çocuk hakları merkezleri söz almaya başladı. Kars Barosu adına konuşan avukat “İstismarcıların cezalandırılmadığı bir toplumda hiçbir çocuğumuz güvencede değildir.” ifadelerini kullandı.

Davaya katılmaya yönelik, siyasi partilerin beyanlarını sunmasına geldi sıra. Halkın Kurtuluş Partisi adına Av. Pınar Akbina söz aldı: “Ömürleri talan edilen kız çocukları için buradayım. Ve söylemek istiyorum ki bugün yargımız siyasi iktidar tarafından büyük bir baskı altında. Hukuk sistemimiz ne yazık ki siyasi iktidarın hukuk bürolarına dönüşmüş durumda.”

Taleplerin iletilmesi sonrasında mahkeme savcının talebi doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarının ve baroların katılma talebini reddetti. Salon boşaltıldı. Mahkeme tarafından duruşmaların kamuya kapalı olarak sürdürülmesine karar verildi. Katılımcılar, karara tepki gösterdiler.
BENZER KONULAR
YORUM YAZ