75 sene önce: Kızıl Bayrak Berlin’de

Tam 75 sene önce Üçüncü Reich hezimete uğratılmasının simgesi olan Kızıl Bayrak, Sovyet askerleri tarafından Berlin’deki Reichstag binasına göndere çekildi.

30 Nisan 2020 0

2. Emperyalist Paylaşım Savaşı’nın devam ettiği 1940’lı yıllar SSCB’nin faşist Nazi Almanyası’na karşı büyük fedakarlıklarla mücadeleyi sürdürdü ve Berlin’e kadar ilerledi.

Berlin çarpışmaları, Büyük Vatanseverlik Savaşı’nın son aşaması oldu. Harekâtın ardından Üçüncü Reich, hezimete uğradı ve tarih sahnesinden silindi.

Bu zaferin simgesi, Berlin’in kilit noktasından biri olan Reichstan’ın tepesinde dalgalanan Sovyet bayrağı oldu. Sovyet fotoğrafçı ve savaş muhabiri Yevgeniy Haldey’in fotoğrafında ölümsüzleştirilen bu simge, dünyaca ünlü oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında, 1945 yılında Sovyetler Birliği’nin Nazi Almanyasına karşı zaferinin tescili anlamına gelen Sovyet bayrağını Almanya’nın başkenti Berlin’e diken 3 Sovyet askerinden biri olan Dağıstanlı Abdülhakim İsmailov, 2010 yılında aramızdan bedence ayrıldı.

Emperyalizmin beslediği Adolf Hitler ise intihar etti ve işlediği suçların hesabını vermeden insanlığın ufkundan çekildi.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ