AB istiyor, AKP Yunanistan ile masaya oturuyor

AKP’li bakanların demeçlerine göre, Türkiye kamuoyunda tepki çeken sorunları çözmek yerine, iktidarda bir süre daha kalmak için tavizler verileceği değerlendirmeleri yapılmakta.

25 Ocak 2021 0

Gün geçtikçe güç kaybeden AKP iktidarı, eski müttefikleri ile yaraları sarma çalışmalarına devam ediyor.

EuroNews sitesinin haberine göre; Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasında, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 2 günlük Brüksel ziyareti ardından ve bu hafta başlayacak Türkiye-Yunanistan istikşafi görüşmeleri öncesinde uzun zamandan beri görülmeyen sıcak temaslar yaşanıyor. AKP iktidarı, AB ile ilişkileri düzelterek iktidarda bir süre daha kalacak bir süreç yaratmayı amaçlıyor.

AB, AKP iktidarının kusursuz hizmetinden emin değil. Fransız AFP haber ajansına konuşan bir AB ​diplomatı, “Türkiye’nin kararlılığının kalıcı mı yoksa geçici mi olduğunu görmek istiyoruz.” açıklamasında bulunurken AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, Reuters’e yaptığı açıklamada, AB-Türkiye ilişkilerinde gelinen noktayı ‘bir fırsat penceresi’ olarak gördüğünü ifade etti.

AB-AKP ilişkilerinde ilk adım, Türkiye’nin 19 adasını ve 2 kayalığını işgal eden Yunanistan ile “istikşafi (keşif amaçlı) görüşmelere başlaması oldu. AKP tarafından 2004 yılında işgaline göz yumulduğu iddia edilen adalar ve buna bağlı olarak deniz mili tartışmaları, AKP tarafından sessizlikle geçiştirilmekte.

DW‘nin aktardığı habere göre; Türkiye ve Yunanistan arasındaki Doğu Akdeniz krizine AB de geçtiğimiz aralık ayında Türkiye’ye aşamalı yaptırım uygulanması kararı alarak dahil oldu. Türkiye’nin sismik araştırma faaliyetleri nedeniyle planlanan yaptırımların genişletilmesi ise Mart ayında yeniden ele alınacak. Ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’la başlatılacak temasların yaptırımlarla ilgili olmadığı görüşünde. AB ile yakalanan olumlu havayı devam ettirmek için gerçekleşeceğini ifade eden Çavuşoğlu, “Yaptırımlardan korkan bir ülke değiliz. Korksaydık daha önceki adımı atmazdık. İnanıyoruz ki karşılıklı olumlu adımlar devam eder” açıklamasını yaptı.

AKP’li bakanların demeçleri doğrultusunda, Türkiye kamuoyunda tepki çeken sorunları çözmek yerine, iktidarda bir süre daha kalmak için tavizler verileceği değerlendirmeleri yapılmakta.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ