ABD Emperyalistleri Suriye halkının kaynaklarını yağmalamaya devam ediyor

ABD Emperyalistlerinin Suriye’den petrol yağmaladığı görüntüler ortaya çıktı

01 Nisan 2021 0

ABD, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolündeki Rumeylan ilçesinde bulunan bir kuyudan petrol yağmalayıp Irak’a götürdüğü anlara ait çekilen görüntü ve fotoğraflar ortaya çıktı. Suriye’de bulunan ABD Emperyalist güçlerinin, Haseke kırsalında yer alan Rumeylan’daki bir kuyudan petrol çaldığı anlar kanıtlandı.

ABD’nin Suriye’deki petrolü yağmalama görüntülerinde, ülkede bulunan ABD güçlerinin, Suriye-Irak sınırına yakın Suveyda Muhamed el Deham ve Suveyda Muhamed el Alyan köyleri arasında bulunan kuyudan tankerlerle IKBY’ye götürülmek üzere petrol doldurduğu görülüyor.  DSG ve ABD birlikte, günlük olarak yüzlerce tankeri doldurup yasa dışı bir şekilde ülkeden çıkarıp Irak’a götürdüğü belirtiliyor. Böylece DSG, ABD Emperyalistlerinin çıkarları doğrultusunda sömürüye, yağmaya ve “petrol bekçiliği” görevine son hız devam ediyor.

Suriye Arap Haber Ajansı (SANA) da geçen haftalarda ABD’nin ‘çalıntı’ petrol yüklü 300 tankeri Irak’a götürdüğünü belirtmişti. ABD Emperyalistlerinin Suriye’deki en  büyük askeri üslerinden biri Rumeylan bölgesinde kurulu. Suriye’nin kuzeydoğusundaki, petrolle zengin olan Haseke, Deyr ez Zor ve Rakka bölgeleri ABD’nin desteklediği ve “kara gücüm” diye tanımladığı Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) kontrolünde bulunuyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ