ABD emperyalizmi saldırmaya devam ediyor: Venezuela’ya yaptırım kararı

ABD’de iki karşı-devrimci gücün hesaplaşması sonrasında, görev süresinin bitmesi beklenen ABD eski Başkanı Donald Trump, giderayak “hizmete devam” mesajını vermeyi ihmal etmedi ve emperyalizmin sürekli saldırdığı Maduro yönetimine yönelik yeni yaptırım kararları altına imzasını attı.

20 Ocak 2021 0

ABD’nin gün itibari ile eski Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’daki son gecesinde imzaladığı kararname ile Venezuela karşı-devrimine katılanların sınırdışı edilmesi işlemlerini 18 aylığına askıya aldı. Kararın gerekçesi olarak “Venezuela’da kötüleşen şartlar” öne sürüldü ve bu kararın ABD’nin çıkarına olacağı belirtildi.

Başta Küba’dan göç edenler olmak üzere, çok sayıda karşı-devrimcinin yaşadığı Miamii’nin yerel basınına göre, söz konusu karar sonrasında gözaltı ya da sınır dışı edilme tehdidi ile yaşayan 200 bine yakın Venezuelalının rahat edeceği öne sürülmekte.

ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden ise ülkede yaşayan Venezuelalıların ülkede kalmaları için yasal gereklilikleri tamamlayacağını vaadetmişti.

Trump’ın görevini sona erdirmeden bir başka çalışması ise Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu dolaylı olarak hedef alan bir dizi yaptırım kararı oldu. Buna göre Venezuela devletine ait petrol şirketi PDVSA’nın ABD yaptırımlarına takılmamasına yardımcı olmakla suçlanan üç kişi, 14 tüzel kişi ve altı gemiye mali yaptırımlar getirildi.

Yeni Başkan Biden’in de Venezuela’da karşı devrimci Juan Guaido’yu devlet başkanı olarak tanıyacağı belirtilmekte. Biden, Maduro yönetimine karşı “daha etkili” yaptırımlar uygulamayı hedeflemekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ