ABD Emperyalizmi Suriye’deki işgal üslerine takviyesini sürdürüyor

ABD, Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG/PKK kontrolünde bulunan bölgelerde üs ve askeri noktalarını güçlendiriyor.

25 Eylül 2020 0

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Suriye’de Amerikancı Kürt Hareketi (YPG/PKK) destek veren ABD ordusu, dün Irak-Suriye sınırındaki el-Velid kapısından 70 tırlık yeni bir askeri sevkiyatta bulundu.

Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde ABD güçlerine ait üs ve askeri noktalara giden konvoyda, 12 zırhlı araç, üstü kapalı tırlar, yaşam malzemesi taşıyan tırlar ve çok sayıda akaryakıt tankerleri yer edindi.

ABD güçleri, 2 aylık bir aranın ardından Irak üzerinden son 2 haftada bölgeye 5 konvoy halinde en az 300 tırlık sevkiyatta bulundu.

Bu sevkiyatlarda da zırhlı araçlar, üstü kapalı tırlar, yaşam malzemeleri ve akaryakıt tankerlerinin yanı sıra mühimmat ve lojistik malzemelerinin bulunduğu öğrenildi.

ABD Emperyalistleri, Suriye’de petrol sahalarında kontrol sağlamaya önem veriyor. ABD Emperyalizminin desteklediği YPG/PKK, ABD ile birlikte bu petrol sahalarında varlık gösteriyor. ABD, Ekim 2019’da Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasıyla harekât bölgesindeki üslerini boşaltırken, petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik vermişti.

YPG/PKK’ya desteğini sürdüren ABD Emperyalistleri, hâlihazırda Suriye’de Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde Amerikancı Kürt Hareketinin işgalindeki bölgelerde toplam 11 üs ve askeri noktada varlık gösteriyor.

Washington, YPG/PKK’lıların işgalindeki petrol sahalarında bulunan askeri üs ve noktalarına da sürekli takviye asker göndererek destek sağlıyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ