ABD, kuklasından desteğini geri çekiyor

Yemen’de 2015 Mart ayından beri devam eden iç savaşta, ülke Hadi hükümeti, Devrimciler Komitesi ve El-Kaide arasında üç parçaya ayrılmış durumda.

05 Şubat 2021 0

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı, Yemen’de Suudi Arabistan’a sağladığı askeri desteği sona erdireceğini açıkladı.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Biden yönetiminin ABD tarafından Yemen’de 6 yıldır süren savaşta Arap askeri koalisyonuna verdiği askeri, siyasi ve lojistik yardımları sona erdireceğini duyurdu. Yemen’deki savaşı sona erdirmeye yönelik politikalar Biden’ın seçim vaatleri arasında da yer alıyordu. Yönetimin aynı zamanda Suudi Arabistan’a silah satışını durdurduğu iddia edilmekte.

Yemen’deki çatışmalarda şimdiye kadar 110 bin kişinin hayatını kaybettiğine inanılıyor. Emperyalist ülkelerin körüklediği iç savaş üzerine Birleşmiş Milletler, Yemen nüfusunun yüzde 80’inin korumaya ihtiyaç olduğunu söyledi ve durumu dünyanın en kötü insani krizi olarak değerlendirdi.

Yemen’de 2015 Mart ayından beri devam eden iç savaşta, ülke Hadi hükümeti, Devrimciler Komitesi ve El-Kaide arasında üç parçaya ayrılmış durumda. Hadi Hükümeti, ABD destekli petro-dolar sermayeli ülkelerden silah ve askeri destek almaya devam etmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ