ABD’nin 6. Filo’ya ait savaş gemisi Çanakkale Boğazı’ndan geçti

68 kuşağının ABD askerlerinin Dolmabahçe’de ‘denize dökülmesi’ olarak bilinen eylemleriyle tanınan ABD’nin 6. Filosuna ait bir savaş gemisi Çankkale Boğazı’ndan geçerek Ege Denizi’ne doğru yol aldı.

27 Ağustos 2018 1

Marmara Denizi’nden saat 14.45’te Çanakkale Boğazı’na giriş yapan ABD Donanması 6’ncı Filosuna ait ‘USS Carney DDG-64’ isimli güdümlü füze destroyeri, saat 16.45 sıralarında boğazın manevra yapılması en güç noktası olan Nara Burnu’nu döndükten sonra saat 17.00 sıralarında Çanakkale önlerine ulaştı. Kilitbahir köyü dağında bulunan ‘Dur Yolcu’ yazısı ile Kilitbahir Kalesi önünden geçen savaş gemisine Sahil Güvenlik botu eşlik etti.

Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait botun eşlik ettiği, 64 borda numaralı Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze destroyeri ‘USS Carney’in boğazdan geçişi sırasında güverteye çıkan askerler dikkat çekti.

2010’daki Mavi Marmara olayından sonra ‘olası bir Türkiye  – İsrail Çatışmasını engellemek’ bahanesiyle 6. Filo harekete geçerek, Doğu Akdeniz’de seyretmeye başladı.

Geçtiğimiz Mart ayında, Kıbrıs Rum Kesimi’nin ‘Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne İtalyan petrol şirketi ENI’nin göndermek istediği Saipem 12000 adlı sondaj gemisi Türk savaş gemileri tarafından engellendiği iddia edilmiş, ardından ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın eski CEO’su olduğu ExxonMobil devreye girmişti. ExxonMobil şirketinin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği Münhasır Ekonomik Bölgesi’ndeki 10’uncu parselde, bu parseli birlikte yönettiği Qatar Petroleum ile Ekim ayında yapacağı sondaj çalışmalarına ilişkin iki hedefi belirlemek amacıyla araştırmalar yapmaya hazırlandığı belirtilmiş ve bu amaç için ABD’li petrol devinin Kıbrıs açıklarına gönderdiği iki araştırma gemisi olan  “Ocean Investigator” ve “Med Surveyor” gemilerine Amerikan donanmasından 6. Filo’nun eşlik edeceği iddia edilmişti.

Ancak Avrupa Kuvvetler Komutanlığı (EUCOM) masasında görevli sözcü Johny Michael, “ABD’nin 6. filosunun Exxon Mobil’i korumak için Doğu Akdeniz’de olduğu iddiaları tamamen asılsızdır” ifadelerini kullanmıştı.

Amerikan 6. Filosu’nun ABD Rusya rekabeti çerçevesinde sıklıkla Karadeniz de tatbikatlar yaptığı da biliniyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ
Metin Durmaz

sistem içinde oldukça bunlar daha çok gelir geçer.