ABD, Türkiye’den giden heyete 15 kişilik liste verdi

ABD’ye giden heyetten ‘Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt’ istendi.

09 Ağustos 2018 0

ABD ile, iki Türkiye bakanına yaptırım uygulanmasına kadar varan krizi aşmak için Washington’a giden heyetin görüşmelerinden somut bir uzlaşma çıkmadı.

Sözcü’nün haberine göre, görüşmeler sonunda ABD ve Türkiye, sadece “temaslara devam etmek” konusunda anlaştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndaki görüşmelerde Türk heyetine ayrıca, sadece papaz Andrew Brunson’ın serbest kalmasının yetmeyeceğini, halen Türkiye’de tutuklu bulunan 12 ABD vatandaşı ile, ABD’nin Türkiye temsilciliklerinde çalışan tutuklu iki Türk vatandaşı Hamza Akçay ve Metin Topuz’un da tahliyesinin beklendiği bildirildi.

Habere göre görüşmeleri çıkmaza sokan gelişme ise, Amerikan tarafının Türk heyetinden Amerikan vatandaşlarının salıverilmesine ilişkin yazılı bir taahhüt istemesi oldu.

Görüşmede Türkiye ABD’den, özellikle kasım ayında İran’a yönelik başlayacak ABD petrol ve doğalgaz yaptırımlarına karşı, Türkiye’ye İran’la mevcut kontratlar çerçevesinde ‘ayrıcalık’ tanımasını istedi. ABD tarafının bu konuda da net bir yanıt vermediği öğrenildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ