ABD ve Yunanistan’dan Türkiye sınırında ortak tatbikat

ABD emperyalizmi ve AB emperyalizminin arka bahçesi Yunanistan, Türkiye sınırında ortak bir tatbikat gerçekleştirerek düşmanlıklarını gizlemekten kaçınmadılar.

26 Mayıs 2021 0

ABD emperyalizmi ve AB emperyalizminin arka bahçesi Yunanistan, Türkiye sınırında ortak bir tatbikat gerçekleştirerek düşmanlıklarını gizlemekten kaçınmadılar.

ABD’nin Avrupa’da gerçekleştirdiği en büyük tatbikat olan “Defender Europe 21” etkinliği kapsamında gerçekleşen “Kentavros” tatbikatında, iki ülkenin kara kuvvetlerine ait tank ve helikopterler, gerçek mermilerle temsili hedefleri vurdular. Tatbikat, ABD’nin “Orta ve Doğu Avrupa’da Rus tehdidi” paranoyasına dayalı bir planlamanın ürünü olarak gerçekleşmekte. Tatbikata Yunanistan’dan 517 asker ve 69 subay katılırken, ABD kara kuvvetlerinnden ise 309 asker ve 29 subay katıldı.

ABD’nin Atina Büyükelçisi Goffrey Pyatt “Daha güçlü ve daha güvenli bir Yunanistan, ABD’nin çıkarları için önemlidir. İki ülke, iki asırdır dost ve müttefik olarak birbirini desteklemektedir” dedi. Yunan Savunma Bakanı Yardımcısı Alkiviadis Stefanis ise “ABD ile savunma işbirliğimizi güçlendirmek istiyoruz. İki ülke NATO’nun güvenilir müttefikleridir” şeklinde konuştu.

Komşusu Türkiye’ye ait 20 ada ve 2 kayalığı, Türkiye’nin işbirlikçi AKP hükümetinin göz yumması ile işgal eden Yunanistan, ilk defa ABD’nin planı ile gerçekleşen bir tatbikatına katıldı. Etkinlikte ayrıca laiklik karşıtı bir uygulama ile, Ortodoks din adamları, dualar okuyup askerleri “kutsadılar.”

Yunanistan hükümeti, işgalci ve yayılımcı politikalarını desteklemek amacıyla son yıllarda ABD’nin ülkedeki varlığını arttırmayı talep etmekte. Yeni Savunma İşbirliği Protokolü (MDCA) ile ilgili müzakerelerde, aralarında orta Ege’deki İskiri (Skiros) adası ve batı Trakya’daki İskeçe şehri dahil, ülkenin 20 farklı bölgesinde, ABD’ye askeri kolaylıklar tanınması görüşülüyor. İktidarın bu hareketine karşı, ülkedeki NATO karşıtı güçler, çeşitli aralıklıklarla protestolar düzenleyerek, emperyalizmin askeri varlığına karşı çıkıyorlar.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ