ABD’de İran’a yönelik yeni yaptırımlar

31 Temmuz 2020 0

ABD İran’ın nükleer,askeri ya da balistik füze programlarınnı gerekçe göstererek 22 özel metalin daha İran’a gönderenlere yaptırım uygulanacak metaller listesine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın nükleer, balistik füze ve askeri programlarının, uluslararası barış ve güvenliğe büyük bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Bu tehditle mücadele etmek için İran’a yönelik metal yaptırımlarını genişlettiklerini vurgulayan Pompeo, “Bugün Dışişleri Bakanlığı İran’ın nükleer, askeri ya da balistik füze programları ile ilgili kullanılan 22 özel metali açıklıyor. Bu materyalleri, bilerek İran’a gönderenler yaptırımlara maruz kalacaklardır” ifadelerini kullandı.

Pompeo 25 Haziran’da “Tahran, metal satışlarından elde edilen kazançları, “İslam Devrim Muhafız Kolordu, belirlenmiş bir Terör Örgütü ve Orta Doğu’da ve ötesindeki diğer malign faaliyetlere fon sağlamak için kullanıyor” dedi. Hazine Bakanlığı’na göre, 2018 yılında ABD terörle mücadele yasaları uyarınca onaylanan Mobarakeh Steel Company, İran’ın gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde birini oluşturuyor. Satış temsilcileri çelik satışlarından yılda on milyonlarca dolar üretti.”belirtmişti. (https://iranprimer.usip.org/blog/2020/jun/25/us-sanctions-iran%E2%80%99s-metal-industry)

8 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan “İran’ın Demir, Çelik, Alüminyum ve Bakır Sektörlerine Yönelik
Yaptırımlar Uygulanması” konulu Başkanlık Kararı ile ilgili genel açıklamalara ABD Hazine Bakanlığı’nın web sitesindeki sıkça sorulan sorular bölümünde yer veriliyor.

Açıklama metni: https://tudoksad.org.tr/upload/files/OFAC_Iran_Yaptirimlari_SSS_TR_19.05.16.pdf

BENZER KONULAR
YORUM YAZ