ABD’den İsrail’e Ortadoğu’da yeni görev

ABD İsrail’in Orta Doğu’ya daha çok müdahil olacağı bir adım attı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Birleşik Komutanlık Planı’nda değişiklik yaparak İsrail’i Avrupa Kuvvetleri Komutanlığının (EUCOM) yetki alanından çıkarıp Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) yetki alanına dahil ettiğini açıkladı.

17 Ocak 2021 0

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “ABD bugün Birleşik Komutanlık Planı’nda bir değişiklik yaptı. 2020 Birleşik Komutanlık Planı, İsrail’i ABD’nin Avrupa Komutanlığı sorumluluk alanından çıkarıp, ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı sorumluluk alanına aldı.” ifadelerine yer verildi.

BasNews’te yer alan habere göre, Pentagon’un her iki yılda bir bölgesel muharip komutanlıkların yetki alanlarını gözden geçirdiğine dikkatin çekildiği açıklamada, “ABD menfaatlerini korumak ve tehdit risklerini en aza indirgemek için sorumluluk alanlarının zaman zaman değiştirilebildiği” kaydedildi.

Açıklamada atılan yeni adımla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu:

“İbrahim Ahitleri’nden (İsrail ile Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmaları) sonra İsrail ile Arap komşuları arasındaki tansiyonun azalması, Orta Doğu’daki ortak tehditlere karşı kilit ortakları bir araya getirmek üzere ABD’ye stratejik bir fırsat sağladı. İsrail ABD’nin önde gelen stratejik ortaklarından biridir ve bu adım İsrail ile Avrupalı müttefiklerimiz arasındaki güçlü iş birliği korunurken, ABD Merkez Kuvvetler bölgesindeki ortaklarımızla iş birliği için daha fazla fırsat sağlayacaktır.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ