ABD’nin savaş gemileri geri dönüyor

Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışma olasılığını bahane ederek, Karadeniz’e iki gemisini gönderen ABD’nin, bu kararından vazgeçtiği iddia ediliyor

15 Nisan 2021 0

Reuters ve AFP haber ajanslarının iddiasına göre, ABD’nin iki savaş gemisinin Boğaz’dan geçerek Karadeniz’e gidişinden vazgeçtiği belirtiliyor.

Türkiye’deki diplomatik kaynaklar, 14 Nisan’da gerçekleşmesi beklenen geçişin gerçekleşmediğini belirtirken, Anadolu Ajansı ise geçişin iptal ettiğini açıkladı. İddiaya göre Ankara’daki ABD Büyükelçiliği, Türk yetkililere geçişin iptal edilmesiyle ilgili bilgilendirmede bulundu; bununla birlikte bir gerekçe belirtilmedi.

ABD ve NATO, Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışma olasılığını ve asker konuşlandırmayı bahane ederek, Karadeniz’e savaş gemisi sokmak için girişimlerde bulunmakta. ABD, iki savaş gemisinin Karadeniz’e gönderileceğini açıkladı, Rusya ise bu gelişmeyi “dostça olmayan bir tavır” olarak değerlendirdi.

Türkiye ile ABD, olası bir geçiş için sürekli olarak karşılıklı bilgilendirmede bulunuyor ve prosedürleri aşma girişimleri sürmekte. Bu çalışmalar arasında Türkiye’nin Montrö’den çekilmesi de gündeme gelmekte ve bu girişim, kamuoyunda tepki ile karşılanmakta.

ABD ile Rusya arasındaki diplomasi trafiği ise devam ediyor. ABD’nin savaş gemisi göndermekten vazgeçtiğinin iddia edilmesi sonrasında ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir uzaktan görüşme gerçekleştirdiler. AFP haber ajansına göre, Rusya bu gelişmeyi Ukrayna gerilimini yumuşatmak için ilk adımın ABD’nin atması olarak değerlendirdi.

İki ülkenin 2018 yılında olduğu gibi Finlandiya’da bir zirve düzenlemesi konusunda uzlaşıldığı belirtilmekte.

Türkiye’de ise Dışişleri Mevlüt Çavuşoğlu, bir açıklama yaparak Montrö’den çıkılmasının söz konusu olmadığını belirtti. Kanal İstanbul projesinin bu sözleşmeyi ihlal anlamına gelmeyeceğini iddia etti ve “Türkiye Montrö kurallarını harfiyen uyguluyor. Bundan da Rusya ve başka bir ülkenin endişesinin olmaması lazım” ifadelerini kullandı.

Gelişmeler sonrasında NATO’ya üye ülkelerin savaş tamtamlarına şimdilik ara verdiği değerlendirmesi yapılabilir.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ