Abdullah Cömert’in katilinin cezası belli oldu

Gezi eylemleri sırasında Hatay’da Abdullah Cömert’i öldürmekten 13 yıl 4 ay hapis cezası alan polis memurunun cezasını Yargıtay bozmuştu. Mahkeme de Yargıtay kararına uyarak davayı 19 Kasım’a ertelemişti. Dava bugün yeniden görüldü ve katilin cezası yarı yarıya indirildi!

19 Kasım 2018 0

Neyseo – Sabah saatlerinde Adliye önüne sloganlar atarak gelen HKP üyeleri başından beri takip ettikleri dava için bugün de Balıkesir’deydi. Önceki duruşmalarda olduğu gibi HKP dışında hiçbir siyasi hareketin davayı takip etmeye gelmemiş olması dikkat çekti. Duruşmayı takip etmeye gelenler arasında sadece CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin vardı.

HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak duruşmaya katılırken, partililer de bayrakları ve hazırladıkları pankartlarla adliye önünde beklemeye başladı.

Ancak 9.30’da başlaması gereken duruşmanın 11’e doğru ancak başlaması davayı başından beri takip eden Av. Tacettin Çolak tarafından tepkiyle karşılandı. Mahkeme heyetinin değişmesi bahanesiyle duruşmanın başlamamasına tepki gösteren Çolak “Olmayan adaletin mahkemeleri bile geç geliyor. Ne yapıyorlar acaba? Belki de karar yazdırıyorlardır… Kim bilir?” ifadelerini kullandı.

Duruşma saat 10.40 sularında başladı. Abdullah Cömert’in ailesi ve avukatları da mahkeme salonundaki yerlerini aldılar. Duruşmanın başlamasından kısa bir süre sonra mahkeme heyeti karar vermek için duruşmaya ara verdi.

KATİLE 6 YIL 10 AY 

Aranın bitmesinin ardından mahkeme heyeti kararını açıkladı. Abdullah Cömert’in katiline 5 yıl 6 ay hapis cezası veren heyet ‘bilinçli taksir’den dolayı cezayı 7 yıla yükseltip ardından “sanığın geçmişi, cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini” göz önünde bulundurarak cezada indirime gitti. Abdocan’ın katili olan polis memuru böylelikle 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Kararın açıklanmasının ardından Cömert ailesi ve avukatlar tepkilerini dile getirirken Abdullah Cömert’in ablası baygınlık geçirdi.

Duruşma çıkışı açıklama yapan avukatlar da karara tepkilerini dile getirdiler. Avukatlar katilin Abdullah Cömert’i bilinçli bir şekilde katlettiğine dair birçok delil bulunduğunu ve cezanın yetersiz olduğunu vurguladılar.

“YARGITAY’IN BOZMA KARARI GEZİ’Yİ HEDEF ALIYOR”

Av. Tacettin Çolak da açıklamasında Türkiye’de adaletin kalmadığını, bu ortamda bu mahkemeden de adalet beklemediklerini ve bunu mahkeme heyetinin yüzüne karşı söylediklerini ifade etti. Çolak, Yargıtay’ın katilin cezasını bozarak davanın tekrar görülmesine hükmetmesinin Gezi’yi hedef aldığını ve ‘terör eylemi’ olarak değerlendirdiğini söyleyerek, “Gezi bir terör eylemi değildir. Gezi hukuksuzluğu, gayrımeşruluğu kendine rehber edinmiş, insan haklarından demokrasiden uzaklaşmış bir iktidara karşı verilmiş kitlesel bir ihtardır” şeklinde konuştu.

“ABDULLAH CÖMERT BİR AVCININ BİR KUŞU VURAMAYACAĞI SOĞUKKANLILIKLA ÖLDÜRÜLDÜ”

“Abdullah Cömert bir avcının bir kuşu vuramayacağı soğukkanlılıkla öldürüldü” diyen Çolak, dava dosyasında da bunun açık bir şekilde görüldüğünü söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ancak bir önceki celsede zaten hakkaniyetsiz olan 13 yıllık ceza bu bozma sonrası yarıya düşürülmüştür. İşte siyasi iklim nereye evrilmişse, malesef hukukçular da ona uygun karar veriyor. Bu karara isyan ediyorum. Böyle adalet, böyle karar olmaz.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ