Ada’da ABD üssü açılmasının ardından Yunanistan ABD ortak tatbikatı

29 Temmuz 2020 0

Türkiye Ayasofya ve Kanal İstanbul tartışmaları ile oyalanırken ABD ve Yunanistan ,boğazları devre dışı bırakacak bir projeye imza attı. Lozan Barış Anlaşması’na göre, asker bulunmaması gereken, Türkiye sınırı yakınlarındaki Dedeağaç bölgesinde Amerikan deniz ve hava üssü açıldı. Çarşamba günü, Dedeağaç’a 101. ABD Hava İndirme Tümeni’ne ait Skorsky helikopterler ile askeri araçlar ve mühimmat indirildi. Üs perşembe günü resmi törenle açıldı.

Hemen ardından Girit Adasının güneyinde Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı,Yunanistan Hava ve Deniz Kuvvetleri’nin ABD donanmasıyla ortak tatbikatını tamamladı.

Tatbikat Yunan basınında yoğun bir şekilde yer aldı. Akdeniz’in Girit Adası’nın güneyinde 5 bin 600 askeri ve üzerinde 90 savaş uçağı bulunan ABD donanmasına ait Eisenhower uçak gemisi ile 25 Temmuzda başlayan dün sona eren tatbikat ile ilgili bilgi verildi.

Karaiva Deniz Atış Sahası’nda gerçek mermi ve füzeler kullanıldı. Eisenhower uçak gemisi ve beraberindeki savaş gemisi bir süre daha Batı Akdeniz bölgesinde kalacağı belirtildi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ