Adıyaman’da çiftçilerin isyanı sürüyor

“Tütüne uzanan eller kırılsın” ve “Tırşikçi Kapitalistlere Hayır” sloganları ile yolları kapatan Adıyamanlı çiftçilerin eylemi 1 Temmuz’dan beri devam etmekte.

05 Temmuz 2021 0

Yerli tütüne darbe vuran ve tütün ticaretini izne bağlayan yasa tasarısının gündeme gelmesi sonrasında, Adıyaman’da tütün üreticisi çiftçilerin tepkisi devam ediyor.

Tütün ticaretinin izinsiz yapılması halinde 3-6 yıl hapis cezası öngören yasa, tütüncülerin sorunlarına yeni sorunlar ekledi. Tütüncüler, Adıyaman-Malatya ve Adıyaman-Şanlıurfa yolunu trafiğe kapatarak eylem gerçekleştirdiler.

Çiftçilerin eylemi dolayısıyla yollarda kilometrelerce kuyruk oluşurken, yolun kapanması sonrasında sürücüler ve eylemciler arasında sürtüşmeler yaşandı. Aynı şekilde güvenlik güçleri de yolun açılması amacıyla eylemcilerle tartışma içine girdi.

“Tütüne uzanan eller kırılsın” ve “Tırşikçi Kapitalistlere Hayır” sloganları ile yolları kapatan Adıyamanlı çiftçilerin eylemi 1 Temmuz’dan beri devam etmekte. Eylemler boyunca herhangi bir devlet görevlisinin ya da iktidardan bir milletvekilinin sorunları dinlemek adına katılmaması, tepkileri daha da arttırdı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ