AKP akıllanmıyor, “Talan İstanbul” inadı sürüyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanılığı tarafından yapılan açıklamada, “Talan İstanbul” projesinin müsilajı bitireceği öne sürüldü.

08 Haziran 2021 0

Çamlıca Tepesi’nde hançer gibi saplanan kulede düzenlenen özel programa konuk olan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, deniz salyası felaketi ve Talan İstanbul projesi ile ilgili, hiçbir bilimsel veriye dayanmayan açıklamalarda bulundu.

İstanbul’u yok edecek olan proje ile ilgili ısrarın son halkası, açılacak kanalın Marmara’daki deniz salyasını sona erdireceği iddiası oldu.

“Karadeniz Marmara’ya göre çok daha temiz. Kanal İstanbul yapıldığında Karadeniz’e akan nehirlerin Marmara’ya karışması söz konusu,” (…) “Bu da Marmara’daki su kalitesini artırıp deniz salyasını da bitirecek. Manipülasyonlar var; su kaynaklarının etkileneceği söyleniyor. Sazlıdere barajı İstanbul’un yüzde 2.8’ine denk geliyor. İstanbul’un su rezervine Kanal İstanbul ile Piriççik ve Kahramadere barajları ile daha fazla katkı sağlayacağız. Toplam maliyeti 15 milyar dolar. Üzerinde 6 köprü var; fiyata bunlar dahil, 5 yılda tamamlayacağız.”

Açılmakta ısrar edilen kanal ile ilgili olarak çok sayıda bilim adamı, kanalın açılmasının çok yönlü bir felakete imza atacağını belirtmekte.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ