AKP, Bozcaada’nın üçte birini ‘Adada yaşamıyor’ diye şikayet etti

Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde, AKP İlçe Başkanlığı, 31 Mart yerel seçimler öncesi, Ezine İlçe Seçim Kurulu’na 650 seçmenin adada yaşamadığını belirterek, itirazda bulundu.

19 Ocak 2019 0

İlçe Seçim Kurulu da kolluk kuvvetlerine adres tespiti yaptırdı. Adreslerinde bulunmadıkları gerekçesiyle haklarında tutanak tutulan bazı vatandaşlar, bugün elektrik ve su faturalarıyla polis ile jandarma karakoluna giderek, adada yaşadıklarını beyan etti.

Bozcaadahaber’in haberine göre, itiraz listesinde adaya sonradan yerleşen adalıların yanı sıra adada muhtarlık yapan, iki gün önce Onur Ödülü’ne layık görülen Mehmet Uysal, adada 30 yıldır diş hekimliği yapan Rıdvan Aldemir, Muharrem Yıldız, Fırat Tunabay, Cihan Başol, yedi göbek adalı Zehra Talay, Nurhan Güner gibi birçok kişi bulunuyor.

Adres tespitinde mağdur edildiklerini öne süren vatandaşlara Bozcaada Belediye Başkanı CHP’li Hakan Can Yılmaz, Bozcaada CHP İlçe Başkanı Hüseyin Durmuş, İYİ Parti Bozcada İlçe Başkanı Şafak Güler de destek verdi. Bozcaada Belediye Başkanı Yılmaz, “Eğer bu itirazlara müdahale edilmezse bu vatandaşlar yalnızca Bozcaada’da değil, hiçbir yerde oy kullanamayacak. Dolayısıyla biz bu haklarını kaybetmemeleri için tanıdığımız, bildiğimiz, Ada’da en az sekiz, 10 haftasını, 12 ayını geçiren bütün insanlara parti gözetmeksizin ulaşıyoruz” diye konuştu.

20 yıldır adada yaşadığını ifade eden Şeyda Eşsiz ise, “Birinci adresim Bozcaada, ama annem rahatsız olduğu için birkaç ay da İstanbul’da yaşıyorum. Durumu öğrenince hemen adaya geldim. Sorunun çözülmesini istiyorum” dedi.

AKP Bozcaada İlçe Başkanı Burak Aktan ise, 650 seçmene itiraz ettiklerini belirterek, şunları söyledi: “Bu liste, Bozcaada’da ikamet edip etmedikleri, yerlerinde oturup oturmadıkları araştırılması için İlçe Seçim Kurulu’na verilmiştir. Bunlarla ilgili kararı İlçe Seçim Kurulu verecektir. Yanlışlıkla yazılan adresler varsa bunlar düzeltilecek. Çözüm konusunda biz de elimizden gelen neyse yapmaya hazırız. Biz bu adres tespiti süresince bir takım adreslerde, restoranlarda, işletmelerde, işletme evlerinde 10-15 kişi yazdırıldığını tespit ederek, bunlara itiraz ettik. Adada adreslerinde tespit edemediğimiz kişilere de itirazlarda bulunduk. Her vatandaşımızın oy kullanması demokratik bir hakkıdır. Demokrasinin bize verdiği en temel haklardan bir tanesidir. Biz kimsenin seçimlerde oy kullanılmaması için bir itirazda bulunmadık. Her vatandaşımız tabi ki oyunu kullanacak.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ