AKP Genel Başkanı’na biat etmezseniz, yurt hakkınız yok

Resmi Gazete’de yayımlanan yurt düzenlemesine göre öğrencilerin yurtlarda barınması için AKP Genel Başkanı’na hakaret etme suçundan mahkûm olmamak şartı aranacak.

10 Nisan 2021 0

Gençlik ve Spor Bakanlığı Yurt Hizmetleri Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlandı. Bir öğrencinin yurtlarda barınabilmesi için uyması gereken şartlar genişletildi.

Buna göre, artık bir öğrencinin yurtlarda barınması için “cumhurbaşkanına (!) hakaret etme suçundan mahkûm olmamak” şartı da aranacak. Öğrencinin bu fiili yurttayken yapması durumunda ise öğrencinin, öğrenimi süresince bakanlık yurtlarından herhangi birine alınmamak üzere yurtla ilişiği kesilecek.

Söz konusu suçlama, yasada yer alan şartların dışında, en ufak bir eleştiriye bile ceza getirecek şekilde verilmekte ve aksi durumda karar veren çok sayıda hakimin görev yerleri değiştirilmekte.

Yönetmelik ile öğrencilerin yurtlarda barınması için aranacak şartların kapsamı da genişletildi. Buna göre, taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, AKP Genel Başkanı’na hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, devletin kurum ve organlarını aşağılama, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, gibi suçlardan mahkûm olmaması ve yurt başvurusu yaptığı tarihte 35 yaşını doldurmamış olması şartı da aranacak.

Terör örgütlerinin eylemlerine katıldığı tespit edilenlerin, devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilecek.

Çok sayıda öğrenci, okumak için şehir değiştirirken devlet yurtlarında kalma hakkına sahip olamadığı gibi, cemaatlerin yurtlarına doğru yönlendiriliyor. Buradan kendini kurtarmak isteyen az sayıda öğrenci ise, kısıtlı imkanlarla bir ev tutarak öğrenciliğini sürdürmeye çalışmakta.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ