AKP iktidarı, 19 yıldır işçilere mezar kazıyor

AKP’nin iktidar olduğu son 19 yılda, 27 bin işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

03 Mart 2021 0

Bugün İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü. Alınmayan önlemler, kâr hırsı, cezaların caydırıcı olmaması ve patronların yargılanmaması nedeniyle iş cinayetlerinde son 19 yılda 27 bine yakın işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Parababaları kârlarına kâr katarken, işçilerimiz ise tehlikeli koşullar altında, düşük ücretlerle çalışmaya devam ettiler.

İş cinayetlerinde ilk sıraları inşaat ve tarım işkolları çekiyor. Ölüm nedenleri arasında göçük, düşme, ezilme ve trafik kazaları ilk sırayı oluşturuyor. 2020 yılında ise 2 bin 427 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2020 yılında gerçekleşen iş cinayeti istatistikleri de pandemi nedeniyle değişti. Pandemi döneminde en çok iş cinayeti sağlık iş kolunda yaşanırken bunu büro ve taşımacılık işkolu takip etti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük maden katliamına tanıklık eden AKP iktidarı, 2014 yılının Mart ayında Soma’da 301 madencinin ölümüne davetiye çıkardı. Soma katliamı davalarında madenci yakınlarının yapmak istediği eylemlere tayzikli su ve biber gazı ile müdahale edilirken, davaya katılan siyasi parti üyelerine açtıkları pankartlar dolayısıyla davalar açıldı. Davada baş sorumlular dahil tüm tutuklu sanıklar serbest bırakılmış durumda.

Davutpaşa patlaması, OSTİM, Esenyurt çadır yangını, Torunlar asansör faciası, Ermenek maden faciası ve daha onlarca iş katliamının sorumlusu da cezasız kaldı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi verilerine göre son 19 yılda en az 26 bin 407 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi.

Pandemi süreci çalışma yaşamını da tepetaklak etti. Sağlık çalışanları Covid-19 ile iç içe çalışmak zorunda ve yüzlerce sağlıkçı bu nedenle yaşamını yitirdi. Salgından önce en çok iş cinayeti yaşanan iş kolları genellikle inşaat ve tarım sektörleri olurken bu istatistik virüsün Türkiye’de ilk kez görüldüğü mart ayında değişti. 2020’nin Mart ayından itibaren en çok iş cinayeti yaşanan iş kolları arasında sağlık sektörü de girdi. 2020 yılında 345 sağlıkçı koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Pandemide sık sık “Evde kalın çağrıları” yapıldı. Ancak bu çağrı işçileri kapsamadı ve işçiler, karantina sürecinde hayatın durmasına rağmen iş yerlerine gidip çalışmak zorunda kaldı. Marketteki kasiyer, kargoyu, siparişi getiren kurye, PTT işçilerinin yanı sıra mobilya, metal gibi farklı alanlarda üretim yapan fabrikalar dahi üretime ara vermedi. Hatta virüs görülen iş yerlerinde karantinaya alınması gereken işçiler çalıştırıldı.

Kovid-19 pandemisinden en çok etkilenenler sağlıkçılar oldu. Sağlık emekçileri onlarca sorunla karşılaştı. Mesai saatlerinin uzaması, ek ödemelerin adil dağıtılmaması, bazı hastanelerde çıkarılan kumanyaların kötü olması… Ancak sağlıkçıların en önemli talebi Kovid-19’un meslek hastalığı ve iş kazası sayılması yönünde oldu. Sağlıkçıların bu talebi görmezden gelindi.

İstatistiklere göre, sadece 2020 yılında 14 yaş ve altı 22 çocuk iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 15-17 yaş arası yaşamını yitiren işçi sayısı 46 oldu. 18-27 yaş arası 258 işçi, 28-50 yaş arası 1079 işçi, 51-64 yaş arası 708 işçi, 65 yaş ve üstü 159 işçi ve yaşını bilmediğimiz 155 işçi hayatını kaybetti. İş cinayetlerinin cinsiyetlere göre dağılımında ise 148’i kadın 2 bin 279’ı erkek işçi öldü.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ