AKP Kongreleri virüs saçıyor

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve salon lebeleb dolu” diyerek kongrelerin kalabalık olmasını överken, kamuoyunda tedbirsiz kongrelerden dolayı büyük bir tepki hakim.

23 Şubat 2021 0

AKP, il ve ilçe kongrelerine pandemi şartlarına rağmen devam ediyor. Çok sayıda kişinin katıldığı kongrelerin yapıldığı illerde, yüzbin kişi başına vaka sayısının arttığı tespit edildi. Özellikle Karadeniz Bölgesi, bu açıdan önemli örnek teşkil ediyor.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gaye UsluerAKP‘nin kongre yaptığı illerdeki vaka artışı tablosunu paylaştı.

AKP’nin son kongresi İzmir’de gerçekleşti ve kongrenin yapıldığı salon, herhangi bir pandemi önlemi olmaksızın doldu.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Salgının olduğu bir dönemde kongre yapıyoruz ve salon lebaleb dolu” diyerek kongrelerin kalabalık olmasını överken, kamuoyunda tedbirsiz kongrelerden dolayı büyük bir tepki hakim.

Kongre girişi için sağlanan şartlar da tedbirlerin ne kadar az olduğunu göstermekte. Kongreye katılacak delege, basın mensubu ve protokol katılımcıları Covid-19 testine zorunluyken, kongreye gelen kitleye herhangi bir test zorunluluğu getirilmedi.

Sosyal medyada paylaşılan davetiyelere göre; kongreye genç öğrencilerin de çağrıldığı ve yaşamlarının tehlikeye atıldığı öğrenildi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2 Aralık 2020’de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Duygularımızı rahatça paylaşabileceğimiz günler için cenaze ve nikâhlarda 30 kişiyi geçmiyoruz” ifadelerini kullandı, bununla birlikte vatandaşa yönelik kısıtlamalar giderek artarken, devlet protokollü cenazelerde kalabalığın önlem olmadan toplanması, sosyal medyada tepki ile karşılandı.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ