AKP’den ittifaklara karşı hamle

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberinde, AKP’de seçim mevzuatıyla ilgili kurulan komisyonun çalışmalara başladığı, yaz sonunda ortaya çıkacak taslakta, barajın ittifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy alması gerekecek şekilde düzenleneceği bir maddenin yer alabileceği belirtildi.

08 Haziran 2020 0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘olası bir baskın seçimde, seçime katılabilmeleri için Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne milletvekili verebileceklerini’ söylemesinin ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli seçim ve siyasi partilerle ilgili kanunlarda düzenleme yapmayı gündeme getirmişti. Bahçeli siyasi partiler kanununun değiştirilerek ‘vekil transferi’nin engellenmesini istemişti.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre AKP söz konusu kanunlarda yapılması tartışılan değişiklikleri, kapsamlı ve geniş bir çalışmaya dönüştürmeye karar verdi.

Habere göre çalışma, ilk etapta gündeme gelen, ‘yeni partilerin transfer yapmasının ve grup kurmasının engellenmesinden’ çıkartılarak, ‘yeni ittifak modelleri, seçim barajı, daraltılmış bölge’ gibi konuları da içeren büyük bir mevzuat taramasına dönüştürüldü. Masada, seçim barajlarının yüzde 5’e indirilmesi ve seçim bölgelerinin sayısının artırılması da var.

İttifak uygulamasında, partilerin tek tek yüzde 10’luk seçim barajını aşmaları beklenmezken, ittifakın bütün olarak geçmesi yeterli oluyor. Uygulamanın ittifaka yönelen partiler için seçim barajını fiilen ortadan kaldırdığı yorumları yapılıyor.

İttifak yapan partilerin en az yüzde 5 oy alması gerekecek bir düzenleme hayata geçerse, oy oranı düşük partiler ittifak aracılığıyla Meclis’e giremeyecek.

 

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ