AKP’li belediye 1 yılda 8.6 milyonluk çiçek aldı!

AKP’li Kartepe Belediyesi’nin 2018 yılı kesin hesap bütçesi görüşmelerinde belediyenin 1 yılda 8 milyon 677 bin 734 liralık çiçek satın aldığı ortaya çıktı. Belediye gider hesabında “Çiçekler” açıklamasıyla yer alan harcamayla ilgili belediyeden “Sehven yapılan bir hatadır” açıkalaması yapıldı. CHP Grubu, “Söz konusu açıklama günü kurtarmak için ‘sehven’ yapılmıştır” dedi.

18 Mayıs 2019 76 0

Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde AKP’li belediyenin 2018 yılı bütçe kesin hesap görüşmeleri tamamladı. Kartepe Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleşen meclis toplantısında Mali Hizmetler Müdürlüğünün 2018 Mali Yılı Kesin Hesabı ile ilgili plan ve bütçe komisyon raporu görüşüldü.

Kocaeli Barış Gazetesi’nden Uğur Enç’in haberine göre, CHP’nin muhalefet şerhi koyduğu raporda belediyenin harcamaları şaşkınlık yarattı. Bütçenin gider bölümünde ‘Çiçek’ başlığı altında kaydedelin 8 milyon 677 bin 734 lira 70 kuruş için CHP Grup Başkan Vekili Hasan Bayrak, “En çok üzerinde durduğumuz konu Kartepe Belediyesi’nin bir yıl içerisinde 8.677.734,70 TL’lik çiçeği ne yaptığı, nerelere gönderdiğidir” dedi.

GÜL TUTARLARI YANLIŞ GİRİLMİŞ

Belediyenin yıllık çiçek harcamasının tartışma yaratması üzerine Kartepe Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet Filiz imzasıyla bir açıklama yayınladı. Söz konusu açıklamada belediye hesaplarında hata yapıldığı, 8.6 milyonluk çiçek harcamasının sehven yazıldığı iddia edildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı; “Sehven yapılmış olan bu hata, Belediyemiz Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’müzün açık ihale usulü yapmış olduğu organizasyon ihalesindeki, özel gün ve etkinliklerde kullanılmak üzere ayrılmış olan 2 bin 450 adet tek dal gül harcamasında tek gül birim fiyatının 3,54 lira olması gerekirken, taşınır mal kayıtlarına sistemsel hata olarak 3 bin 540 lira olarak yazıldığından, toplam bedelin sistem tarafından 7 milyon 350 bin lira ve KDV olarak hesaplanmasından kaynaklanmıştır.

CHP’DEN CEVAP GELDİ

2018 yılı çiçek harcama kalemine dair muhasebeleştirilen gerçek tutar ödeme emri belgesinde doğru ve açık haliyle görülmektedir. Bu durum kayıtlarımızda sehven yapılmış bir hatadan kaynaklanmış olup, kamuoyunda yanlış ve yanıltıcı bir algıya yol açmasına sebep olmuştur. Kasıtsız bir sistem hatasından kaynaklanan bu durum için üzüntümüzü ve böyle bir harcamanın gerçekleşmediğini bildirir, Kamuoyuna saygıyla duyururuz.” Belediyenin açıklaması sonrasında CHP Grubu da bir cevap açıklaması yayınladı.

GÜNÜ KURTARMAK İÇİN…

CHP Grubu’nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Bu açıklama da belli ki günü kurtarmak için yapılan ‘Sehven’ bir açıklamadır. Belediyenin açıklamasını tekrardan red ediyor ve asıl biz bu açıklamayı yanıltıcı buluyoruz. Belediyenin sadece çiçek değil birçok hesap kodunda bulunan rakamlar birbirini tutmamakta, hesaplama ve toplamlarında farklılıklar görülmektedir. Bir çok şehirden bile nüfusu büyük olan bir belediyede belediye başkan yardımcısının ‘sehven yanlış yapılmıştır’ açıklaması elzem vericidir. Meclis komisyonuna gelinceye kadar bu bütçeyi hiç kimse incelememiş midir?

SEHVEN BİR AÇIKLAMA

Tekrar ediyoruz; 120 bin nüfuslu bir ilçenin yönetimine talip olan bir belediyenin ‘Sehven’ açıklaması kabul edilir bir açıklama değildir. Çalışanı denetleyen bir müdürü, müdürü denetleyen bir başkan yardımcısı, başkan yardımcısını denetleyen encümeni ve başkanı varken böyle bir hatanın meclis oturumuna gelene kadar düzeltilmesi inanılmazdır. Bu açıklama da belli ki günü kurtarmak için yapılan ‘Sehven’ bir açıklamadır.”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ