AKP’nin infaz indirim paketine sert tepki: “Mağdur aileler ne hissedecek düşündünüz mü”

AKP’nin hazırladığı infaz indirim paketinde cinsel suçlar da kapsama alındı. Kamuoyunun yakından takip ettiği Şule Çet davasının avukatlarından Umur Yıldırım, düzenlemeyi eleştirdi ve “Mağdur aileler ne hissedecek düşündünüz mü?” diye sordu.

25 Mart 2020 0

AKP’nin hazırladığı infaz indirim paketinde mükerrer suçlar, cinsel suçlar ve uyuşturucu ticareti suçları bakımından 3/4’lük koşullu salıverilme oranı ise 2/3’e düşürülüyor. Yani bu suçlardan hüküm giyenler cezasının yüzde 75’i yerine, yüzde 67’sini çekmeleri halinde koşullu salıverilebilecek. Söz konusu düzenleme kanunlaşırsa, 29 Mayıs 2018’de Ankara’daki plazanın 20’nci katından atılarak öldürülen üniversite öğrencisi Şule Çet’in sanıklarına da cinsel saldırı suçundan aldıkları cezada indirim olabilir.

Şule Çet’in ailesinin avukatı Umur Yıldırım, cinsel saldırı ve istismarda bulunanların cezalarının zaten düşük olduğunu ve bu düzenlemeyle de serbest kalacaklarını vurgulayarak, “Birisi 20 yıl ceza aldı, 3/2’sini yatıyorsunuz ve denetimli serbestlik de eklenince 12-13 yıl içeride yatmış oluyor. Bu paketle bu daha da düşürülüyor. Bunun adı bırakın cezalandırmayı, bildiğiniz ödüllendirme” diye konuştu.

Cinsel saldırı suçlarının yanında çocuğa istismarda bulunanlara da indirim geleceği yorumu yapan Yıldırım, şunları söyledi: “Tepkilerin üzerine çocukların istismarcılarıyla evlenmesinin önünü açan yasa teklifini yeniden getirmişlerdi. Bu düzenlemeyle yeniden getirmiş oldular. 18 yaşından büyük olanı geçtik, çocuklara istismarda bulunanlar da var. Türkiye’de çocuk istismarı nedeniyle görülen dava sayısının son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttığı bilinirken, cinsel suçlara af getirmek de ne demek? Ensar Vakfı’nda istismara uğrayan onlarca evladımızın acısını unutmadan, onlara bunu yapanlar af kapsamında aramızda olacak. Adalet bu mu?”

“Hazır halk koronavirüs derdine düşmüşken, sessiz sedasız tecavüzcü, katil, uyuşturucu satıcıları salıverilecek. Şunu unutmamalıyız, koronavirüsün öldürme riski yüzde dört iken, af ile çıkarılmak istenen mahkumlar zamanında insanları öldürdü. Mağdur aileler ne hissedecek düşündünüz mü?”

3 Aralık 2019 tarihinde 20 yaşındaki balerin Ceren Özdemir’i evinin önünde katleden Özgür Arduç’un iki kez yarı açık cezaevinden kaçtığını hatırlatan Yıldırım, “Özdemir’in katilini hatırlıyorsunuz. O katil açık cezaevinden bırakılmasaydı Ceren hayatta olacaktı” dedi.

Şule Çet’in ölümüne ilişkin Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Çağatay Aksu “kasten öldürme” suçundan müebbet, “nitelikli cinsel saldırı” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” suçlarından 12 yıl 6 ay, Aksu’nun işlediği suçlara yardım ettiğine hükmedilen sanık Berk Akand ise 18 yıl dokuz ay hapis cezasına mahkum edilmişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ