AKP’nin kongresinin faturasını halk ödüyor: Her yer “kırmızı”

Türkiye’de koronavirüs pandemisi dolayısıyla yeniden kapanma süreci başladı.

30 Mart 2021 0

Türkiye’de koronavirüs pandemisi dolayısıyla yeniden kapanma süreci başladı.

İktidarı elinde bulunduran AKP’nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama sonrasında, Şubat ayının sonuna doğru kaldırılan haftasonu kapanma uygulamasına geri dönüldü. Uygulamaya göre tüm Türkiye’de haftasonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Restoran işletmeleri sadece paket servis yapabilecek.

1 ayı kapsayan kapanma sürecinin, AKP’nin Genel Kongresi sonrasında yapılması dikkat çekti. Başta Karadeniz Bölgesi gelmek üzere, sosyal mesafe, maske ve temizlik kurallarına uyulmayan kongrelerin yapıldığı illerde vaka sayıları en kritik seviyeye ulaştı. 1 ay içinde Türkiye’nin yarısı en kritik seviyeye ulaştı, yoğun bakım üniteleri yükü yeniden arttı.

SADECE ONLAR SES ÇIKARDI

AKP’nin “dudak dudağa” kongreleri sonrasında 1 ay içinde vaka sayıları fırlarken, AKP’nin işlediği bu suça sadece Halkın Kurtuluş Partisi somut bir adım atarak karşı çıktı.

26 Mart 2021 tarihinde partinin avukatları, başta AKP Genel Başkanı Erdoğan olmak üzere, aşağıdaki kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu;

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara Valisi Vasip Şahin, Ankara İl Emniyet Müdürü Servet Yılmaz, AKP MYK ve GYK Üyeleri, Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu Başkanı ve üyeleri, Ankara İl-İlçe Seçim Kurulu Başkanları ve Genel Kurul Divan Üyeleri.

Suç duyurusunda bu kişilerin işledikleri suçlar şu şekilde yer aldı;

– Adalet ve kanun önünde eşitlik ilkesine aykırılık.

– 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’na ve İçişleri Bakanlığı’nın 02.03.2021 tarihli 3514 sayılı genelgesine aykırı hakaret ederek görevi kötüye kullanma.

– Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma.

Parti tarafından açıklamada, suç duyurusunun gerekçesi şu şekilde açıklandı:

“AKP’giller’in Ankara’da yaptığı “Büyük Kongre”, Kovitd-19 Pandemisine yönelik bütün tedbirlerin yok sayıldığı, tedbirleri yok sayanlara karşı bütün yaptırımların uygulamadan kaldırıldığı, Koronavirüs için bayram ama önümüzdeki günlerin halkımız açısından kara günler getireceği bir Genel Kurul oldu.

Halkın, işçinin, emekçinin, gençliğin Partisi olarak buna duyarsız kalamazdık. Bundan önceki AKP’giller’in hiçbir talanına, vurgununa, zulmüne duyarsız kalmadığımız gibi…

Bir kez daha Tarihe not düştük, AKP’giller’in halkımızın sağlığını hiçe sayan, kendilerinden başka hiç kimseyi düşünmeyen bir hareketi olan Kongrelerini yargıya taşıdık.

AKP’giller’in hukuk bürolarına dönüştürdüğü yargıdan Hukukun gereklerini yerine getirmesini beklemiyoruz.

Ama AKP’giller’in çelik bilezikle tanışacağı günlerde, namuslu, gücünü halktan, hukuktan, vicdandan alan Savcıların-Yargıçların ellerini rahatlatmak, işlerini kolaylaştırmak için yapıyoruz bu suç duyurularını. Bir de delil bulmakla uğraşıp zaman kaybı yaşamasınlar diye.

Ama asıl olarak İkinci Kurtuluş Savaşı’na önderlik edecek olan bir Partinin görevi, tarihsel sorumluluğudur diye bakıyoruz Hukuk alanında verdiğimiz bu mücadelelere.”

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ