Amazon çalışanları, işten atılmalar ve depo işçilerine yönelik baskıları protesto etmek için “çevrimiçi grev” planlıyor

Bir grup Amazon çalışanı, şirketin işgücü uygulamalarını protesto etmek için 24 Nisan’da işçilerin “çevrimiçi greve” çıkmalarını talep ediyor.

17 Nisan 2020 0

Bir grup Amazon büro çalışanı, şirketin işten çıkarılan işçileri geri almasını talep etmek ve koronavirüs salgını sırasında depo işçilerine yönelik muamelelerini protesto etmek için Amazon çalışanlarını “çevrimiçi bir grev” düzenlemeye çağırıyor. 

CNBC‘nin haberine göre; iş bırakma için 24 Nisan tarihinde işçilerin tümünün aynı gün izin alması planlanıyor. Eylem “İklim Adaleti için Amazon Çalışanları” adlı işçi avukatı grubu tarafından organize edilmekte. Geçen hafta Amazon, daha önce şirkette kullanıcı deneyimi tasarımcısı olarak görev yapan ve Amazon’un iklim sorunu üzerine ve çalışma politikaları üzerine konumunu eleştiren iki çalışanı kovdu. Emily Cunningham ve Maren Costa, aynı zamanda “İklim Adaleti için Amazon Çalışanları” önderliğini yapmaktaydı.

Amazon, Costa ve Cunningham’ı “iç politikaları tekrar tekrar ihlal ettiği” için kovduğunu söyledi. Bir sözcü, daha önce, şirketin her çalışanının, işverenlerinin çalışma koşullarını eleştirme hakkını desteklediğini söyledi, ancak bu, iç politikalara karşı herhangi bir karşılık bulmamakta.

“İklim Adaleti için Amazon Çalışanları”, Perşembe günü yapılan sanal panelde grevi ilan etti. Panel, depo çalışanları ve yaklaşık 400 Amazon teknik çalışanı arasındaki diyalogu artırmayı amaçlıyor. Daha önce Costa, Amazon’un grubun diğer işçilere gönderilen davetiyeleri silerek grubun paneli düzenleme çabalarına müdahale etmeye çalıştığını ve buna karşılık grubun 1.500’den fazla çalışan tarafından kabul edildiğini söyledi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ