Amazon ormanları tehlike altında

Dünyanın akciğerleri olarak kabul edilen Amazon ormanları yeni bir tehlike ile karşı karşıya. Ormanların yaklaşık yüzde 60’ının bulunduğu Brezilya’da yeni Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yağmur ormanlarında koruma alanlarının kaldırılacağı, tarım ve madenciliğin kolaylaştıracağı yönünde mesajlar verdi. Peki, Bolsonaro’nun tropikal ormanla ilgili vereceği kararlar neden önemli?

06 Ocak 2019 0

Amazonas Regenwald Amazonien Amazonasregenmal Dschungel Fluss (picture alliance/WILDLIFE)

Brezilya hükümeti , Amazon Ormanları’nda Danimarka toprakları büyüklüğünde bir alanı madenciliğe açan kararnameyi 2017 yılında geri çekmişti.

2017 yılında neler olmuştu

Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer, Amazon Nehri’nin kuzeyinde bulunan ve yeraltı kaynakları bakımından zengin 46 bin kilometrekarelik doğal koruma alanını koruma kapsamından çıkaran kararnameyi geri çekti. Michel Temer’in kararı, salı günü Brezilya Enerji Bakanlığı tarafından kamuoyuna duyuruldu. Temer, Ağustos ayı sonunda çıkardığı bir kararname ile Ulusal Bakır ve İştirakler Rezervi (Renca) olarak bilinen alanı madencilik faaliyetlerine açmıştı.  46 bin kilometrekarelik doğal koruma alanının maden sahası olarak kullanıma açılması ülke içi ve dışında büyük tepki çekmişti.

O Globo adlı gazete, böylece Danimarka topraklarının büyüklüğüne eş değer bir alandaki yeraltı zenginliklerinin çıkarılmasının yeni bir emre kadar yasak kalmaya devam edeceğini bildirdi. Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Renca tartışmalarının “ileriki bir dönemde” yeniden ele alınacağı bildirildi.DW

Ecuador Amazonas Regenwald (picture-alliance/robertharding)

BENZER KONULAR
YORUM YAZ