Amazon’da İtalyan işçiler ilk kez sendikal mücadeleyi kazandı !

İnternet üzerinden alışverişin önde gelen isimlerinden Amazon firmasında çalışan işçiler, bir ilke imza attı. Uzun zamandır yaptıkları eylemliliklerle gündeme gelen işçiler bir sendikayı ilk kez Amazon’un içine soktu.

14 Haziran 2018 0

İtalya’da Amazon’un dağıtım merkezinde çalışan işçilerin aylardır süren mücadelesi sonucunda ilk kez Amazon, bir sendikayla sözleşme imzaladı.  Amazon, fazla mesai, istenilen randımana erişilmemesi halinde işçileri cezalandırması ve işçilerin iş molası sürelerini kısatlmasıyla kötü ün sahibiydi. Bazı dağıtım merkezlerinde ise işçilerin tuvalete gidecek zamanları bile yoktu. İmzalanan sözleşme ise çalışma planının adil şekilde düzenlenmesi, gece vardiyasının azaltılması ve hafta sonu çalışmasının adil dağılımını içeriyor.

İtalya’da ticaret, hizmet sektörü ve turizm branşlarında örgütlü “Filcams Cgil Nazionale Sendikası” bu başarıda başı çeken bir rol oynadı. Sendika içindeki Amazon Kampanyası yöneticisi Massimo Mensi, yaptığı basın açıklamasında “Avrupa’da tek olan bu sözleşmeden gurur duyuyoruz. Umarız ki Amazon’un faaliyet sürdürdüğü diğer ülkelerde de bu türden sözleşmeler imzalanır” dedi.

Sözleşmeye göre, gece vardiyasında çalışmak gönüllülük temelinde olacak ve çalışanlara ücretlerinin yüzde 25’i kadar ek ödeme yapılacak. 8 haftalık çalışma planına göre işçiler, art arda 4 hafta sonu işten muaf tutulacak. Vardiyalar da cumartesi ve pazar günleri değişecek.

Hizmet sektöründe örgütlü sendikaların dünya çapında çatı örgütü olan UNI Global Union Amazon işçilerinin örgütlendiği ulusal sendikalar arasında bağ kurmaya çalışıyor. Şimdiye kadar ABD, İngiltere, Almanya, Fransa; İspanya, İtalya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’ndeki sendikalar Amazon Worker Alliance’da  (Amazon İşçileri Birliği) birleşti.

Kaynak: Evrensel

BENZER KONULAR
YORUM YAZ