Analar yine ağladı: Cemil Kırbayır dosyası zamanaşımına uğradı

Berfo Ana, ağlatılmama sözü verilen analardan biriydi. 12 Eylül faşist darbesinde kaybedilen Cemil Kırbayır’ın hakkı için, yaşamının sonuna kadar mücadele etti.

09 Mayıs 2021 0

“Artık analar ağlamasın” diyordu AKP Genel Başkanı… Riyakarca olduğu çok açık olan bu söz sonrasında çok sayıda Kürt ve Türk anası, yaşanan çatışmalar sonrası ağlamaya devam etti. Berfo Ana, ağlatılmama sözü verilen analardan biriydi. 12 Eylül faşist darbesinde kaybedilen Cemil Kırbayır’ın hakkı için, yaşamının sonuna kadar mücadele etti.

Ardahan’ın Okçu köyünde 12 Eylül 1980 faşist darbesinden bir gün sonra evinde gözaltına alınan Cemil Kırbayır’ın kaybedilmesine ilişkin karar, Ardahan Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2014 yılında yeniden soruşturmaya açıldı. Ancak yargıtay, bu soruşturma kararını bozdu ve dosyayı zaman aşımına uğradığını öne sürerek kapattı.

Yargıtay, zaman aşımının 2002 yılında dolduğu gerekçesiyle Adalet Bakanlığı’nın “kanun yararına bozma” talebini yerinde buldu ve kamu görevlilerinin işlediği öldürme suçlarında zaman aşımı işlemeyeceğine ilişkin 2004 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile 12 Eylül döneminde işlenen suçlarla ilgili dokunulmazlık sağlayan Anayasa’nın geçici 15. Maddesinin kaldırılmasına ilişkin 2010 Anayasa değişikliğinin dosyanın zaman aşımına girmesine engel oluşturmayacağını savundu.

Yıllarca oğlunun akıbetini öğrenmeye çalışan Cumartesi Anneleri’nin önde gelen isimlerinden olan Berfo Ana, uzun yıllar mücadele vermiş ve 2013’ün Şubat ayında yaşamını yitirmişti. Berfo Ana, hayatını kaybetmeden önce “Tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görmek” demişti.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ