Ankara YHT faciası davasında karar açıklandı: 2 tutuklu sanık tahliye edildi

13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan YHT, Yenimahalle ilçesinde kılavuz lokomotife çarpmıştı. Kazada 3’ü makinist olmak üzere 9 kişi hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralanmıştı.

14 Ocak 2020 0

Ankara’da Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile yol kontrolü yapan kılavuz trenin çarpışması sonucu meydana gelen kazaya ilişkin 3’ü tutuklu 10 sanık hakkında açılan davada tutuklu 2 sanığın tahliyesine karar verildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 9 kişinin öldüğü kazaya ilişkin başlatılan soruşturma sonunda 10 kişi hakkında dava açıldı. Ankara 30. Ağır Ceza Mahkemesince davanın ilk celsesi görüldü.

Davaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, kazada ölen vatandaşların yakınları, kazada yaralananlar ve taraf avukatları katıldı. Davanın bugünkü celsesinde tüm sanıkların savunmaları alındı. Daha sonra sanık ve avukatlarının beyanları alındı. Tutuklu sanıklar ve avukatları tahliye talebinde bulundu.

Savcı mütalaasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar hareket memuru Sinan Yavuz ve trafik kontrolörü Emin Ercan Erbey’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 24 Ocak tarihine erteledi.

13 Aralık 2018’de Ankara-Konya seferini yapan YHT, Yenimahalle ilçesinde kılavuz lokomotife çarpmıştı. Kazada 3’ü makinist olmak üzere 9 kişi hayatını kaybederken, 107 kişi de yaralanmıştı.

Davanın çağrısını gerçekleştiren Halkçı Hukukçular grubundan Avukat Doğan Erkan, duruşma sonrası görüşlerini şöyle dile getirdi;

“Bugün Ankara YHT kazasının duruşmasına suç duyurusu yapan partimiz HKP‘nin mahkemece çağrılmasıyla katıldık Henüz sözümüzü söylemedik. Ama bu katliamın asıl failinin bizzat siyasal iktidar olduğunu anlatacağız. Bakın, dosyadaki bilirkişi raporunun sadece bir bölümü: ‘Birçok kez kaza ramak kala engellenmiş, sistem çok eksik olduğundan…’ Göz göre göre katliam…”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ