Ankara’da haklarını arayan Makro Market İşçilerine müdahale!

İşçiler seslerini duyurmak amacıyla Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasına Valilik tarafından izin verilmedi. Valiliğin yasaklamasına karşılık eylemlerinde ısrarlı olduğunu belirten işçiler ve işçi temsilcileri ile kolluk güçleri arasında arbede yaşandı.

05 Ocak 2019 101 0

Ankara’da basın açıklaması yapmak isteyen Makro Market İşçilerine kolluk güçleri tarafından müdahale edildi.

İşçiler seslerini duyurmak amacıyla Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasına Valilik tarafından izin verilmedi. Valiliğin yasaklamasına karşılık eylemlerinde ısrarlı olduğunu belirten işçiler ve işçi temsilcileri ile kolluk güçleri arasında arbede yaşandı. İşçilerin temsilcisi Nakliyat-İş sendikası, bir bildiri yayınlayarak Ankara Valiliği’nin tutumunu kınadı. Bildiride şu ifadelere yer verildi:

“ANKARA VALİLİĞİ ve EMNİYETİ, TAZMİNAT HAKLARINI İSTEYEN MAKRO MARKET İŞÇİLERİNİN BASIN AÇIKLAMASINA MÜDAHALE ETTİ.

Aylardır gasp edilen tazminatlarını almak için sendikamız öncülüğünde mücadele eden Makro Market İşçileri bu gün Ankara Ulus’da seslerini duyurmak ve kamuoyu oluşturmak için bir basın açıklaması yapmak istediler. Ulus Heykel önünde toplanan 250 Makro İşçisi daha pankartlarını açmadan polis eylemin yasal olmadığını, valiliğin kesin emrinin olduğunu ve açıklamaya izin vermeyeceklerini söyledi.

Sendikamız Ankara Temsilcisi Bayram Karkın’da yapılan eylemin yasal olduğunu, basın açıklaması için yasalara göre izin alınması gerekmediğini, zaten gerekli duyuruların basın yoluyla yapıldığını, polisin görevinin eyleme müdahale değil güvenliğini sağlamak olduğunu belirterek, barışçıl, her hangi bir şeye engel olmadan, şiddet içermeyen sadece hakları gasp edilen Makro işçilerinin bir açıklaması olduğunu bunun da vatandaşlık hakları olduğunu söyledi.
Ancak Emniyet güçleri Valiliğin kesin emrinin olduğunu ve eyleme izin vermeyeceklerini belirtti.

Bunun üzerine işçiler alkışlar ve sloganlarla bu durumu protesto etmek istediler. Ancak daha alkış başlar başlamaz polis işçilere müdahale ederek basın açıklaması yapmak isteyen Makro İşçilerini zor kullanarak dağıttı. Ana yola geçen işçiler kısa bir süre trafiği de durdurdular. Tekrar bir araya gelen işçiler Ulus Heykel önüne gidemeyince eylemi bitirdiler.

Makro işçilerinin yapmak istediği basın açıklaması Anayasanın 34. Maddesine göre önceden izin alınmaksızın yapılacak eylemlerdendir. Ayrıca Ulus Heykel Meydanı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanununa göre toplantı ve gösterilere yasaklı bir alan değildir. Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri kanunu kapsamında olmayan bu eyleme Ankara Emniyetinin izin vermemesi tamamen keyfi ve hukuksuzdur.

Kaldı ki bu güne kadar her şeye rağmen bir çok kez Ankara Valiliğine basın açıklaması yapmak istediğimizi dilekçe ile belirtmemize rağmen hiç birine izin verilmedi. Bu eylem içinde bir gün önceden emniyet aranarak basın açıklaması yapılacağı ve içeriği hakkında bilgi verilmiştir.

İşçiler hak gasplarını basın açıklaması ile duyuramayacaksa ne yapacaklar? Ankara Valiliğini ve Emniyet’i bu yasa tanımaz tutumlarından dolayı kınıyoruz.

Makro işçileri onurlarına, ekmeklerine, geleceklerine ve haklarına sahip çıkmaya kararlılar. Tazminatları ödeninceye kadar sendikamızla birlikte eylemlere, mücadeleye devam edeceklerdir. 05.01.2019

Nakliyat-İş Sendikası
Genel Merkezi

Yağma Yok, Tazminat Haktır Gasp Edilemez!
Yaşasın Makro İşçilerinin Örgütlü Mücadelesi!
İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız!

Olay kameralara böyle yansıdı;

BENZER KONULAR
YORUM YAZ