Ankara’da ‘kasa kilitleme’ eylemleri devam ediyor…

Tazminatlarının gasp edilmesine karşı Makro Market işçileri 6 aydır Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde mücadelelerini devam ediyorlar. Yüzlerce işçi bugün Mamak Abidinpaşa Makro Market şubesinde ‘Kasa Kilitleme’ eylemi gerçekleştirdi.

01 Aralık 2018 647 0

Hüreyra Oflaz/NeyseO-  İstanbul’da Makro/Uyum işçileri gasp edilen tazminatları için 6 aydır Nakliyat-İş Sendikası öncülüğünde yürüttükleri mücadeleyi başarıyla kazandılar.

Ankara’daki eylemlerini hızlandıran Makro Market işçileri geçtiğimiz günlerde Makro Market’in Gölbaşı, Gölbaşı Toki, Kızılay şubelerinde kasa kilitleme eylemi gerçekleştirdi. Bugün de Mamak Abidinpaşa Makro Market şubesinde kasa kilitleme eylemi yaptı.

Eyleme yüzlerce Makro Market işçisi ile birlikte Nakliyat-İş Sendikası Ankara Bölge Temsilcisi Bayram Karkın ve sendika yöneticileri de katıldı.

Öncesinde mağazasının yakınında hazır bulunan TOMA ve Çevik Kuvvet’e rağmen 200 civarında işçi alışveriş yapmak üzere mağazaya geldiğinde markette bulunan alışveriş arabalarının önceden kaldırıldığı görüldü.  İşçiler mağazada buldukları alışveriş arabalarına ve poşetlere alışveriş yaparak doldurdu.  İşçiler kasaların önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Kasalarda bulunan kasiyerler kasaları terk ettiği görüldü. İşçiler, ‘Paramızı almadık, ödeyemiyoruz’ diyerek bu duruma tepki gösterdi.

Bayram Karkın, Mağazanın içerisinde bir konuşma yaptı:

“Arkadaşlar Makro Market 6500 işçinin tazminatını vermediği gibi arkadaşlara da alışveriş yasağı da koydu. Şu an kasiyerler kasaları boşalttılar. Buradaki alışveriş yapan arkadaşlarımız ve Türkiye genelinde 6500 kişi tazminatsız bir şekilde sokağa atıldılar. Ve bugüne kadar bu arkadaşlarımızın tazminatları henüz ödenmedi. Bu arkadaşlarımıza da tazminatları ödenene kadar Nakliyat-İş Sendikası sahip çıkıyor. Bizim bu arada kimseye zarar vermek gibi bir amacımız yok. Bu bir ekmek davasıdır. Arkadaşlarımız yasal kıdem tazminatlarını istiyorlar. Bizim tek davamız ekmek davasıdır.”

Daha sonrasında işçiler alkış ve “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” gibi sloganlarla Makro Market işverenini protesto ederek dışarı çıktı.

Dışarıda da bir açıklama yapan Bayram Karkın,”Arkadaşlar, Bugün buraya bu arkadaşlarımızın geliş sebebi Türkiye Geneli Makro Marketlerde 6500 insan işten atıldı. Ve bu 6500 kişinin bugüne kadar kıdem tazminatları ödenmedi. Bu yüzden arkadaşlarımızda tepkilerini göstermek için buraya alışveriş yapmaya geldiler. Arkadaşlarımızın davası sadece ekmek davası, başka bir şey yok. Nakliyat-İş Sendikası olarak bu arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz. Buradan Makro Patronuna sesleniyoruz. “Bu arkadaşlarımızın ana sütü gibi hak, helal olan kıdem tazminatlarını öde!” Bu konuda Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu konkordato komiseri Şefik Bey’den randevu talep etti. Önümüzdeki günlerde konkordato komiseri ile bir görüşme olacak. Makro’da ki arkadaşlarımızın alacakları netleşmiş olacak”dedi.

İşçiler de “Böyle boş yere kapının önüne atmakla olmuyor bu işler, insanların haklarını vereceksiniz, 6500 işçi mağdur oldu. Hakkımızı alamadığımız için ödeyemiyoruz. Hakkımızı istiyoruz.”dedi

Bir başka işçi “Paramızı istiyoruz, emeklerimizi istiyoruz, hakkımızı istiyoruz.” dedi.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ