Ankara’da Krizin faturaları sergisi açıldı!

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması, Demokratik Kitle Örgütleri işbirliğiyle Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda “Krizin Faturaları Sergisi” açıldı.

01 Aralık 2018 0

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Başkent Dayanışması, Demokratik Kitle Örgütleri temsilcileri hep birlikte serginin açılışını kurdele keserek yaptı. Sergide vatandaşlar ekonomik krizin en önemli göstergelerinden elektrik, doğalgaz, su ve market alışverişi faturalarını mandalladı.

Sergide yer alan yüksek meblağlı faturalar, kırmızı halı ile sergilenen krizin kraliçesi soğan fileleri, vatandaşta konkordato ilan etsin panosu, krizi görmek istemeyenler için 10 numara gözlük, sıkılacak deliği kalmayan kemer, cepleri delik ve boş olan pantolon, sadece bir soğan alınabilen pazar filesi, vatandaşın psikolojisinin geldiği hali simgeleyen tef, kriz savar sapan, zam şampiyonlarından olan üzerinde “kriz var, bulanım var, ekonomi tıkırında” yazılı tuvalet kağıtları, krizi simgeleyen kara delik, Kaçak Saray’ın orjinal olan bir aylık elektrik faturasının olduğu pano ve “Kriz hattı girilmez” yazıları büyük ilgi çekti.

Ekranda vatandaşlarla krize dair yapılan röportajlar dönerken, fon müziği olarak Timur Selçuk’un 80’li yıllarda dillerde olan meşhur şarkısı “Kriz var, bunalım var!” şarkısı çalındı.

“FATURALAR CİDDİ BİR KRİZİN VARLIĞINI GÖSTERİYOR”

Etkinliğin açılışında konuşma yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Türkiye’de ekonomik kriz için psikolojik dediler. Ekonomik kriz söylemini hiç kullanmadılar, sıkıntı var dediler ama gelin görün ki hem faturalar hem de yaşadıklarımız ciddi bir krizin varlığını gösteriyor. Bugün Başkent Dayanışması Bileşenleri ve Demokratik Kitle Örgütleri ile birlikte sanatın gücüyle bir ilke imza atıyoruz. Krizin faturaları sergisi ile kabul edilmeyen krizi, estetik bir bakış açısıyla gündeme taşıdık. İlk defa böyle bir sergiye kriz mağdurları olarak küratörlük yaptık. Kara delik, vurgun, mercek altına alınan süreçler, mandallanan faturalar Türkiye’de krizin ne anlama geldiğini ifade eden simgeselliklerle Made in Turkey ile birlikte sergiyi açıyoruz. Umarız psikolojik ve sıkıntı var diyenler utanırlar” dedi.

Kaçak Saray ülkeyi kara deliğe sürüklüyor bir aylık elektrik faturası 1 milyon 149 bin 805 lira

Candan, serginin en önemli öğelerinden birisi kara deliği simgeleyen eserlere dikkat çekerek, sergide yer alan eserlere ilişkin şu bilgileri verdi:

“Hukuksuz bir şekilde Atatürk Orman Çiftliğinde yapılan Kaçak Saray’ın masraflarıyla ve politikalarıyla birlikte ülkemizi ve bütçemizi nasıl bir kara deliğe doğru sürüklediğini gösteriyor. Öte yandan sergide yer alan Kaçak Saray’ın yayınlanmış aylık elektrik faturası da sergileniyor. Aylık elektrik faturası 1 milyon 149 bin 805 liradır. Kaçak Sarayın tüm harcamaların kriz döneminde de mercek altında olduğunu göstermesi açısından oldukça önemlidir. Serginin kraliçesi olarak kırımızı halı ile simgelenen soğandır. Son günlerde depolara baskın yapılarak soğan bulundurmanın suç olduğu başka bir ülke daha yoktur herhalde. Kriz diyerek konkordato ilan eden firmalara gönderme yapılarak, ‘Vatandaş ta konkordato ilen etsin’ panosu ile ise gıdadan temizlik malzemelerine, çok sayıda ürüne gelen zamları ve işsizliğin en üst seviyelere çıktığını hatırlattık.”

“VATANDAŞ TA KONKORDATO İLAN ETSİN FATURALARI DA KAÇAK SARAY ÖDESİN”

Madem öyle ‘vatandaş ta konkordato ilan etsin faturaları da Kaçak Saray ödesin” diyen Candan şöyle devam etti:

“Made in Türkiye’de sergilenen objeler Türkiye’de krizin ne anlama geldiğini simgeliyor. En son deliğine kadar sıkılan kemer, boş file, delik cepler, krizler ülkesi Türkiye için çok şey hatırlatıyor. Krize birlikte vatandaşın ruhsal psikolojisinin bozulmasını def simgeliyor. Hükümet Ankara Tabip Odası’nın yazdığı reçeteye uymaz ise vatandaşın kriz savar formülleri var hem dayanışma içinde olmak ve direnme açısından, sergideki büyük sapan ise bunu simgeliyor. Krize karşı halkın kriz savacak aletleri her zaman var. Kriz yok diyenler için ise faturalara bakmaları için 10 numara gözlükte serginin önemli bir parçası.”

“HER TÜRLÜ SÖMÜRÜYORLAR”

Sayaç vurgunlarını simgeleyen doğalgaz ve su sayaçlarına ilişkin ise Tüketici Hakları Derneği’nden Ergün Kılıç şöyle konuştu:

“Sayaç artık cebimizdeki parayı saymaya dönüştü. Kartı takıyorlar bir sömürüyorlar, kartsız takıyorlar başka sömürüyorlar. Oda olmadı siz paranızla kartınıza para yüklüyorsunuz ama cari dönemde geçerli olacak diyor. Yani değerini bilmede bir mal ve hizmet alıyorsunuz ve ay sonunda ne kadar zam gelirse sizin cebinizden çıkıyor. Maalesef durum budur.”

Faturaların mandallandığı kısmı ise 2 Temmuz Eğitim ve Kültür Vakfı Emel Sungur, “2014 yılına ait faturam 25 lira 2018 yılındaki faturam ise 240 lira, bu ne halimize geldiğimizi gösteriyor” diyerek anlattı.

Ankara Tabip Odası’nın hazırladığı krizin reçetesine dair ise Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut ise şu bilgilendirmeyi yaptı:

“Krizinden kurtulmanın reçetesi 8 adet ilaçtan oluşuyor. Yolsuzluk yapma, israf etme, birikimleri satma, tarımı güçlendir, sağlıklı kentler kur, vatandaşa eziyet etme, demokrasiyi koru, laik eğitimi koru olmak üzere 8 ilaçtan oluşuyor.”

Krizin Faturaları Sergisi Mimarlar Odası Sergi Salonu’nda 7 Aralık Cuma gününe kadar açık kalacak.

Etkinlikten kareler:

Görüntünün olası içeriği: iç mekan

Otomatik alternatif metin yok.

Görüntünün olası içeriği: ayakta duran insanlar

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Otomatik alternatif metin yok.

Otomatik alternatif metin yok.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ