Antik Kentte 2 bin yıllık 6 heykel bulundu

Aydın’ın Germencik ilçesinde 34 yıldır devam eden Magnesia Antik Kenti kazılarında, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen 6 heykel bulundu.

29 Temmuz 2018 0

Aydın’ın Germencik ilçesindeki antik Magnesia kentinde, Karabük Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Orhan Bingöl başkanlığında yürütülen çalışmalar kapsamında 6 tane insan heykeli bulundu.

M.Ö. 2’nci yüzyılda ticari ve stratejik açıdan büyük öneme sahip olan Magnesia kentinde yapılan kazıda bulunan kadın heykellerinden ikisi başları ile birlikte tam olarak bulunurken diğer ikisi ise başları hariç olarak bulundu. Bulunan beşinci kadın heykeliyse ayakları olmaksızın sadece bele kadar olan alt bölümüyle ortaya çıkarıldı.

Antik kentte 6 heykel bulundu ile ilgili görsel sonucu

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Karabük Üniversitesi’nin katkılarıyla ve 20 kişilik bir ekiple yürütülen kazıda ortaya çıkartılan erkek heykeli ise araştırma yapılan mekânın kuzey doğu köşesine yakın bir konumda, başı ve ayakları olmayan bir şekilde bulundu.

Böylece Magnesia’da bulunan ve İstanbul, İzmir ve Aydın Arkeoloji müzelerinde sergilenen ve depolarında korunan heykellerin sayısı elliye ulaşmış oldu.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ