Antik Klan Savaşı, Genetik Çeşitliliğin Düşmesini Açıklıyor

10 Haziran 2018 0

Bundan 5.000-7.000 yıl önce, Y kromozomunun çeşitliliği azaldı. Yeni bir analiz, bunun nedeninin klan savaşı olabileceğini gösteriyor. Christopher Intagliata raporladı.

Erkekler, Y kromozomlarını miras olarak babalarından ve babalarının neredeyse birkaç mutasyon dışında Y kromozomlarının tam bir kopyasını alırlar. Bunun anlamı, Y kromozomuyla nesilden nesile çok az değişikliğin aktarıldığıdır.

“Aynı Y kromozomuna sahip 100 insanınız olabilir, çünkü hepsi aynı erkeğin soyundan geliyor.” diyor Stanford’da popülasyon genetikçisi olan Marcus Feldman. “Onların hepsinin büyük büyük büyük büyük büyük büyük büyük büyükbabaları vardı ve birinci dereceden akraba olan her erkek aynı Y kromozomuna sahiptir.”

Araştırmacılar bu nedenle, Y kromozom verisini (sadece annelerimiz tarafından aktarılan mitokondriyal DNA ile birlikte) eski popülasyonların yönlerini araştırmak için kullandılar. Örneğin, yakın tarihli bir çalışma, yedi ila yedi bin yıl önce Y kromozom çeşitliliğinde büyük bir düşüş buldu. Aynı zamanda, mitokondriyal DNA çeşitliliği büyümeye devam etti ve bu da erkek nüfusunun olası bir çöküşünü, her erkeğe 17 kadının denk geleceğini gösteriyordu. Fakat:

“Bizlere, 17’ye 1 oranının gerçek olamayacak kadar aşırı olduğu göründü.”

Bu yüzden, Feldman ve ekibi diğer fikirleri araştırmak için sayısal modelleri kullandılar ve genetik olarak homojen klanlar arasındaki kanlı kavgaların aynı sonuçları verebileceğini keşfettiler. “Temelde, birbiriyle savaşan klanların, aynı Y kromozomuna sahip olacak şekilde inşa edildiğini söylüyoruz.”

Aynı Y kromozomuna sahip bir erkek klanının tek bir ölümcül savaşla yok olduğunu düşünün. Ardından bu hoş olmayan senaryoyu birkaç kez tekrarlayın. Başarılı klanlar kazandıkça ve genişledikçe Y kromozomlarının çeşitliliğinde büyük bir düşüş göreceksiniz. Detaylar Nature Communications dergisinde. (Tian Chen Zeng, Alan J. Aw & Marcus W. Feldman, Cultural hitchhiking and competition between patrilineal kin groups explain the post-Neolithic Y-chromosome bottleneck)

Sonuç olarak, Y kromozom çeşitliliği kendini toparladı, çünkü daha küçük klan yapıları büyük, genetik olarak farklı şehirler ve toplumlar tarafından değiştirildi. Bir kültürel yenilik; biz miras kaldık.

Christopher Intagliata, Scientific American

Çeviri: Haberneyseo / Seher Pektopal

BENZER KONULAR
YORUM YAZ