Armutlu Cemevi’ne polis baskını

Armutlu Cemevi’ne polis baskını düzenlendiği, yöneticilerin ve mahalle muhtarı ile birlikte gözaltına alınan iki kişinin Vatan Emniyet’e götürüldüğü öğrenildi

19 Temmuz 2018 0

Armutlu Cemevi’ne polis baskını gerçekleştirildi. Baskında Cemevi yöneticisi Ali Birer ve muhtar Ali Haydar Aslan’ın da gözaltına alınan iki kişi ile birlikte Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildiği öğrenildi.

Bağımsız Gazeteci Emre Orman’ın aktarımına göre, Armutlu Cemevi’ne düzenlene polis baskınında Cemevi yöneticilerinden Madımak Özen ve baskın sırasında Cemevi içerisinde bulunan bir kişiye ters kelepçe yapıldı. Cemevine baskın düzenleyen polislerin duvara bir şey yazdıkları, daha sonra bu yazının okunmaması için boya ile yazdıklarını kapattıkları öğrenildi.

Baskın sonrası Cemevi yöneticilerinden Ali Birer ve mahalle muhtarı Ali Haydar Aslan’ın gözaltına alınan kişilerle birlikte İstanbul Vatan Caddesi’nde bulunan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü öğrenildi. Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne gözaltılarla birlikte götürülen kişiler için kelepçe kullanılmadığı ve gözaltına alınanların gözaltı gerekçesinin öğrenilemediği bildirildi. Armutlu Cemevi’ne baskın hakkında açıklamalarda bulunan Zeynep Yıldırım, şunları kaydetti:

“Üç girişi var cemevinin. Üç girişten de silahlarla aniden girmişler içeri. O sırada cemevinde yöneticimiz dahil yaklaşık 10-12 kişi varmış. Girer girmez kapıları kırmışlar. İçerideki herkesi ters kelepçe yaparak yere yatırmışlar ve işkence yapmışlar. Uzun namlulu silahları doğrultmuşlar. Gözaltına alınan iki kişi dışında üç kişi daha Vatan’a götürülmüş. Bunlardan biri cemevi yöneticisi, birisi mahallenin muhtarı. Diğerinin kim olduğunu bilmiyoruz. Yönetim odamızı, toplantı odamızı vs her yeri dağıtmışlar. Duvara polisler bir yazı yazmış fakat ekibin amiri kızarak yazıyı sildirmiş boyayla. Ne yazdığı anlaşılmıyor boyayla kapatıldığı için. Bu saldırı cemevlerini itibarsızlaştırmak için yapılıyor. Hem inancımıza yönelik olarak hem de mahallemize yönelik olarak yapılıyor. Bizim kapımız halk düşmanı olmayan herkese açıktır. İnancımızdan dönmeyeceğiz asla!”

(Gazete Yolculuk)

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ