Asya halkları, yiğit bir evladını yitirdi: Cavit Murtezaoğlu, yaşamını yitirdi

İran doğumlu sanatçı Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs nedeniyle tedavi altına alındı. Sanatçı, pandemi dolayısıyla yaşamını yitirdi.

06 Ağustos 2020 0

Sanatçı Cavit Murtezaoğlu, koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine hastanede tedavi altına alındı. Sanatçı, Okmeydanı Devlet Hastanesi’nde yapılan tedavi sonrasında kurtarılamadı.

Gazeteci Yazgülü Kayıkçı, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Cavit Murtezaoğlu’nun vefatını duyurdu.

İran Tebriz’de doğan Azerbaycan Bakü konservatuarından mezun olan Cavit Murtezaoğlu, caz formatıyla buluşan ve makamsal yapıya dayanan müziğini “Caz-makam’ olarak tanımlıyor.

100’ün üzerinde bestenin yanında “O 3 (Leyla-Mecnun)” ve “Pir Sultan” adlı iki operete imza atan Murtezaoğlu, müzik yazımı, çalışmaları içinde, birçok yeni makam çeşnileri, ses dizimleri ve armoniler yarattı.

Sanatçının İran’daki yaşamı, siyasi çalışmaları nedeniyle mülteci olarak Türkiye’ye gelmesi ile son buldu. 2013’te sanatçının Türkiye’deki oturma izni doldu ve sanatçıya oturma izni verilmeyeceği açıklanarak, zor durumda kalmasına neden olundu. Sorunun çözülmesi ile birlikte Cavit Murtezaoğlu, kendine ve çalışma arkadaşlarına ait çok sayıda çalışmaya imza attı.

Cavit Murtezaoğlu’nun çok sayıda önemli çalışması, yaşamının sona ermesi ile yarıda kalmış oldu. Bununla birlikte çalışma arkadaşlarının onun bıraktığı yerden, sanata özgün üretimler katmaya devam etmesi bekleniyor.

BENZER KONULAR
YORUM YAZ