Av. Pınar Akbina yazdı… Koronavirüs Sınıfsız mı? (2)

Kapitalist sistem virüse bile sınıf ayırımı yaptırıyor!
Corona Salgını süreci tüm dünyadaki yoksulluğu, işsizliği, artırıyor, sınıf ayırımlarını daha da keskinleştiriyor.

29 Temmuz 2020 0

“Tokyo’daki Birleşmiş Milletler Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre, COVID-19 salgının küresel çapta neden olduğu olumsuz ekonomik gelişmeler dünya genelindeki yoksulluğun artmasına neden olabilir. Yapılan araştırma sonucunda, özellikle Asya-Pasifik ülkelerinde yoksullaşmaya karşı yürütülen mücadelede elde edilen kazanımları salgının tehdit ettiğini belirtildi. Araştırmada, ortaya çıkacak yeni yoksulların yarısının da Asya-Pasifik ülkelerinde yaşayan insanlar olacağı tahmininde bulunuldu.

Araştırmayı yapan uzmanlar, henüz sonuçları tam olarak kestirilemeyen korona pandemisinin neden olacağı hasarın boyutuna göre, yoksulluk içinde yaşayan insan sayısının 98 milyon ile 219 milyon arası artabileceği tehlikesine dikkat çekti. Hatta salgının beklenenden daha kötü ve kalıcı olumsuz ekonomik sonuçlara yol açması halinde bu rakamın 500 milyona bile ulaşmasının muhtemel olduğu öngörüsünde bulunuluyor.” (Indien Kalkutta Migranten Arbeiter Coronavirus Covid-19 Gastarbeiter)

Yine Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’ya göre sadece Hindistan’da kayıt dışı ekonomide gündelik çalışan 400 milyon insan koronavirüs salgını yüzünden daha da yoksullaşacak.

Hindistan değil sadece Bangladeş de aynı durumda…

“Tekstil üretiminin yoğun olduğu Bangladeş’te ise onbinlerce işçinin aniden işsiz kaldığı belirtiliyor. Yaklaşık 30 milyar dolarlık tekstil sektörü fakir bir ülke olan Bangladeş’te ekonominin en önemli ayaklarından birini oluşturuyor.”

(https://www.dw.com/tr/koronavir%C3%BCs-yoksullukla-m%C3%BCcadeleyi-tehdit-ediyor/a-53089551

Bakın dünya halklarını ekonomik cendereye alarak kan kusturan emperyalistlerin kubbesi olan Dünya Bankası bile ne diyor bu konuda?

“Dünya Bankası: 60 milyon kişi daha pandemi nedeniyle aşırı yoksullaşacak

Birleşmiş Milletler ve Dünya Bankası, korona virüsü salgını nedeniyle küresel yoksulluğun derinleşeceği uyarısında bulundu. Dünya Bankası’nın tahminlerine göre, küresel çapta 60 milyon kişi daha salgın nedeniyle aşırı yoksulluk içine düşecek”

(https://www.birgun.net/haber/dunya-bankasi-60-milyon-kisi-daha-pandemi-nedeniyle-asiri-yoksullasacak-301672)

Dedik ya; korona salgını sınıf ayırımlarını keskinleştiriyor diye… İşte bu süreçte bir yandan ezilen, yoksul halklar daha da yoksullaşırken büyük Parababaları da servetlerine servet kattılar. Katmaya da devam ediyorlar.

 Nasıl mı?

“Zenginler salgında da kazandı

Corona virüs salgını nedeniyle ABD’de 38 milyon kişi işini, 100 bine yakın kişi ise hayatını kaybetti. Zenginlerin önemli bir kesimi ise virüse rağmen servetini artırdı.

Böylece 600’ü aşkın ABD’li milyarderin toplam serveti 3 trilyon 382 milyar dolara ulaştı.

Ülkenin en zengin 5 ismi Jeff Bezos, Bill Gates, Mark Zuckerberg, Warren Buffett ve Larry Ellison’un toplam serveti bu dönemde 75,5 milyar dolar arttı. Sadece Amazon kurucusu Bezos ile Facebook kurucu CEO’su Zuckerberg’in toplam serveti 2 ayda 60 milyar dolar yükseldi.”

(https://www.ntv.com.tr/dunya/zenginler-salginda-da kazandi,ulH6QHKVJkG2nL068aonjA)

Peki, tüm devletlerin halklarına “evdekal” çağrısı yaptığı, sokağa çıkma yasakları uyguladığı; ancak İşçi Sınıfının bazı sektörlerde daha da fazla çalışmak zorunda bırakıldığı, “patronların karının işçilerin sağlığından önemli görüldüğü”  bu dönemde hangi sektörlerdeki Parababaları daha da  zenginleşti?

“Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın dört bir yanında çoğu şirket finansal olarak çok zor bir döneme girdi.

Çoğu hükümet işsizlik ile başa çıkabilmek ve iflasların önüne geçebilmek için büyük miktarda kurtarma paketleri açıkladı.

Bu kurtarma paketlerine rağmen dünya ekonomisinin 1930’larda yaşanan Büyük Buhran’dan bile daha büyük bir ekonomik krize girmesi bekleniyor.

Ancak koronavirüs salgını her sektörü olumsuz bir şekilde etkilemedi. Salgınla birlikte kimi şirketlerin yükselişe geçtiği görüldü.

Jeff Bezos’un serveti arttı

Koronavirüs salgını nedeniyle internet üzerinden alışverişlerde yaşanan yükseliş ABD merkezli Amazon’un hisselerinin değerlenmesini sağladı.

Böylece Amazon’un kurucusu olan Jeff Bezos’un servetine 24 milyar dolar daha eklendi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre serveti 138 milyar dolara çıkan Jeff Bezos dünyanın en zengin kişisi olarak yerini iyice sağlamlaştırdı.

Perakende ve e-ticaret şirketleri

ABD’de Amazon, Walmart ve Costco gibi perakende şirketleri eve siparişte en çok başvurulan kurumlar olduğu için bu dönemin kazananlarının olması bekleniyor.

Temizlik şirketleri

Koronavirüs salgınıyla mücadelede uzmanlara göre en önemli önlem hijyen.

Özellikle ellerin sık sık ve en az 20 saniye boyunca yıkanması gerektiği konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, yüzeylere, eşyalara, alışverişte alınan ürünlere temasa dair de uyarılarda bulunuyor.

Bu yüzden el sabunu, el dezenfektanı, diğer dezenfektan ve hijyen ürünleri üretici şirketlerin satışlarında salgın ile beraber yükseliş yaşanıyor.

Teknoloji şirketleri

Merkezi ABD’de olan Cisco Systems’ın sahibi olduğu Webex ve yine ABD merkezli Zoom Video Communications iki video telekonferans şirketi olarak salgın ile beraber evde çalışmanın arttığı bu dönemde yükselişe geçen şirketler.

Eğlence şirketleri

Online film ve dizi izleme platformu olan Netflix, insanların salgın nedeniyle evinde daha çok zaman geçirdiği bu dönemin yükselişe geçen şirketlerinin başında geliyor.

Netflix’in hisseleri bu yılın başından beri yüzde 30’un üzerinde yükseldi.

Aynı zamanda insanların evde spor ve egzersize yönelmesiyle bu alanda faaliyet gösteren şirketlere olan ilgi de artıyor.

Yahoo Finance’e göre evde egzersiz yapmak için alet üreten Peloton şirketinin hisseleri yükselişe geçti.

Telif hakkıGETTY IMAGES

Amerikan yatırım bankası JPMorgan da konuyla ilgili yazdığı raporunda Peloton ve Netflix hisselerinin bu dönemde yükselişe geçmesini beklediklerini belirtti.

JPMorgan’ın yükselişe geçmesini beklediği diğer şirketler arasında online müzik dinleme platformu Spotify da var.

Çin merkezli sosyal medya uygulaması TikTok’un da kullanımı dünya çapında yükselmiş vaziyette.

Oyun şirketleri

İnsanların evlerinde daha çok zaman harcamasıyla beraber oyun için yaptıkları harcamalar da yükseliyor.

ABD’de Activision Blizzard ve Take-Two Interactive, bu alanın öncü şirketleri konumunda.

5G teknolojisi

Ülkeler daha çok 5G teknolojisine geçtikçe evden çalışmak daha da hızlanacak; o yüzden bu alanda hizmet veren şirketlerin bu dönemde daha çok kazanca geçmesi bekleniyor.

Qualcomm ve Verizon Communications adlı şirketler ABD’de bu alanda öncü konumda

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-52303413

(Devam Edecek)

Av. Pınar Akbina Diğer Yazıları
BENZER KONULAR
YORUM YAZ