AVM’lerin yeniden kapanması olasılığına itiraz

AVM’lerin ikinci dalga öncesi kapatılması gündemde. Bu olasılık, çatlak seslerin yükselmesine sebep olmakta.

07 Ağustos 2020 0

AKP iktidarı döneminde AVM’ler, iktidarın ekonomik umut kaynağı oldu. Türkiye’nin çok sayıda yerinde açılan AVM’ler ile birlikte yatırımcılar yüksek paralar kazanıp, rant elde ederken, üretim temelli olmayan bu sektörün pandemi ile birlikte zora girmesi sonrasında AVM patronları da çatlak sesler yükseltmeye başladılar.

Pandeminin ilk dalgası sırasında AVM’ler kapatılırken, sektörde yeni çözümler yerine istisna talepleri de beraberinde geldi. Şimdi AVM’lerin ikinci dalga sırasında tekrardan kapatılması gündemde.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, “AVM’ler ikinci kez kapanabilir. Yeni kapanma, kısıtlama gündemde. İkinci kapanmayı ne AVM’ler ne de markalar kaldırabilir “ açıklaması yaptı.

“İkinci kapanmayı alışveriş merkezi yatırımcıları kaldıramaz. Yatırımcıların borç yükü çok fazla.” diyen Hüseyin Altaş, “AVM’lerin çoğu bankaların eline geçer. Perakende ise zaten can çekişiyor. Çoğu marka kapanır” ifadelerini kullandı.

Normalleşmeye geçişin ilk günlerinde açılması tartışamalara yol açan AVM’ler ile perakende markalarını yeniden korku sardı. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, “Erken açıldık ama en katı sağlık önlemleri bizdeydi. Şimdi film yeni başlıyor. İkinci kapanmayı ne AVM’ler ne de markalar kaldırabilir” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi’nin aktardığı bilgiye göre, Altaş, AVM’lerde bu süreçte tüm sağlık koşullarına uyulduğunu, maskesiz kimsenin alınmadığını ancak sokaklarda, sahillerde ise hiçbir kurala uyulmadığını söylüyor.

“Pandemide birinci perde reklamdı. Film yeni başlıyor” diyen Altaş, bu süreçten çok endişeli. Yeni kısıtlama ve eve kapanma ihtimallerinin arttığını söylüyor. Endişesini, “Yeni kapanma, kısıtlama gündemde. Bu ikinci kapanmayı alışveriş merkezi yatırımcıları kaldıramaz. Yatırımcıların borç yükü çok fazla. AVM’lerin çoğu bankaların eline geçer. Perakende ise zaten can çekişiyor. Çoğu marka kapanır” sözleriyle açıklıyor.

 

BENZER KONULAR
YORUM YAZ