Aydınlık’ta kafalar karışık…

24 Haziran sonrası CHP’lileri ‘bonzai içmekle’ itham eden Doğu Perinçek, kendi gazetesi Aydınlık’ta yazdığı köşe yazısında Erdoğan’ın ABD’ye rağmen seçimleri kazandığını ifade etti. Aynı gazetenin yazarlarından Sabahattin Önkibar ise aynı gün tam tersini ifade eden bir yazı yazdı…

29 Haziran 2018 1

Doğu Perinçek, sık sık AKP ve Erdoğan’a destek veren çıkışlarıyla biliniyor. Cumhurbaşkanlığı’na da aday olan, partisi de seçimlere katılan Perinçek, seçim döneminde de Erdoğan’a neredeyse hiç laf etmedi. Seçim kampanyasını tıpkı Erdoğan gibi muhalefet partilerine yüklenerek geçirdi. Seçim sonrası geçmişte aldığı oylardan bile düşük oy alan Perinçek, kendisine aday olması için imza veren CHP’lilerden de oy alamadığı için topladığı imzadan az oy alarak sosyal medyada alay konusu oldu…

SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRİYOR…

Aydınlık’ta köşesi de bulunan Perinçek, “Seçim sonuçlarının dili” başlığıyla seçim sonuçlarını değerlendiren yazılar yazıyor. Perinçek yazısının bugünkü bölümüne, “ABD’nin hükümet tayin ettiği dönem arkada kaldı” başlığını vererek Erdoğan’ın ABD’ye karşı seçimleri kazandığını söyledi.

Perinçek yazısında, “24 Haziran 2018 seçimi, yeni bir döneme girdiğimizi bir kez daha doğruladı. Washington yönetiminin Ankara hükümetlerini tayin ettiği dönem arkada kalmıştır. ABD ve İsrail, Tayyip Erdoğan yönetimini devirmek ve CHP merkezli bir iktidar kurmak için her şeyi yaptı” ifadelerini kullanarak CHP’nin HDP’ye desteğinden ekonomik sıkıntılara, MHP’nin bölünerek İyi Parti’nin kurulmasına kadar bir çok konuyu ABD’nin ‘Erdoğan seçimi kaybetsin’ diye tertip ettiğini yazdı.

Perinçek yazısının devamında “24 Haziran 2018 Seçimi, bir bakıma Türkiye ile ABD arasında olmuştur” ifadelerini kullanarak ABD’nin kaybettiğini yazdı.

AYNI GAZETEDE ÖNKİBAR NE DEDİ…

Aydınlık yazarı Sabahattin Önkibar ise aynı gün gazetedeki yazısında FETÖ’den müebbet cezası alan ancak tahliye edilen Mehmet Altan’a deiğnerek, Seçimin hemen ertesinde Mehmet Altan’a tahliye! Tesadüf mü? Elbette değil. Seçim adına malum merkezlere verilen söz anında yerine getirildi. Öyle olmasa müebbet alan biri salıverilir miydi?” ifadelerini kullandı.

Önkibar’ın, Erdoğan’ın seçimlerden önce ABD ile anlaşarak seçimleri kazanması karşılığında bir dizi söz verdiğinin altını çizdiği yazısından Perinçek’in bilgisi var mı bilinmez ancak Aydınlık’ta kafaların epey karışık olduğu ortada…

ABD NE DİYOR…

Öte yandan, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James F. Jeffrey, Washington Institute’nin Internet sitesinde 27 Haziran 2018’de yani seçimden üç gün sonra “Erdoğan’ın Zaferi ABD-Türkiye İlişkilerini düzeltebilir” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Jeffrey yazısında, “Erdoğan’ın zafer kazanmak için ödemek zorunda kaldığı siyasi fatura, onu belirli konularda uzlaşmaya daha uygun hale getirebilir” diyerek Erdoğan’ın ABD’ye seçim karşılığı tavizler verdiğini belirtiyor. Bu konuda da Menbiç anlaşmasını örnek göstererek, “Bu ayın başlarında, ABD-Türkiye yetkilileri, PKK ile bağlantılı Suriyeli Kürt grubu olan PYD güçlerinin Suriye’nin Menbiç bölgesinden çekilmesini içeren bir anlaşmaya vardı. Erdoğan ayrıca, ABD’nin Kuzeydoğu Suriye’de, PYD ve İslam Devleti kalıntılarından İran unsurlarına ve Esad rejim müttefiklerine kadar çeşitli tehditleri bertaraf etmesi için ABD askerlerinin kalmasını istediğini açıkladı” ifadelerine yer veriyor.

Seçimlerden önce Erdoğan eski bakanlardan Efkan Ala, Mehdi Eker, Taner Yıldız’ı İngiltere’ye göndermişti. Eski bakanlar İngiltere’de PKK destekçiliğiyle bilinen “Democratic Progressive Institute” (DPI), Demokratik Gelişim Enstitüsü’nü ziyaret etmişti.

TÜRKER ERTÜRK’ÜN İDDİALARI…

Bir hafta sonra da Erdoğan kendisi İngiltere’ye gitti. Türker Ertürk’ün anlatımına göre Erdoğan ziyaretinde “Bizimle çalışmaya devam edin ve deliğe süpürmeyin” mesajı verdi.

Ertürk burada Erdoğan’ın tavizlerini şu sözlerle anlatıyordu:

“Bize Londra’dan gelen haberlere göre federasyon ve Kıbrıs; ilk teklif edilen ve ülkemizin çıkarları ve güvenliğinin yok sayıldığı tavizlerdi! Ama karşı taraf şüphe ile karşılıyor, inanmıyor ve daha da kötüsü; iktidarın yönetiminde Türkiye’deki gelişmeleri bölge ve dünya barışı için tehdit olarak görüyordu.”

Neyseo

BENZER KONULAR
YORUM YAZ

Bekir Sami Öztürk

Tek yol KUVVAYI MİLLİ.