Başpınar İşçileri: “Yasin Kaplan Halı işçileri yalnız değildir!”

Başpınar işçileri, Yasin Kaplan Halı’da yaşanan işçi kıyımına tepki gösterdi

17 Şubat 2021 0

Gaziantep Başpınar Organize Sanayi’de Yasin Kaplan Halı fabrikasında, 12 Şubat günü 16 işçi “Kod-29” ile işçi işten atıldı.  İşçiler bu sırada yılbaşı maaş artışları için fabrika idaresiyle görüşmeler yapıyorlardı.

Başpınar İşçileri grubunun gerçekleştirdiği açıklamaya göre; fabrika patronu, işçileri adına “disiplin kurulu” dediği yasal olmayan bir kurul toplayarak, hiç yasal geçerliliği olmayan gerekçeler oluşturdu.  Sonuç olarak Yasin Kaplan patronu “Ben sizi işten atıyorum, gidin derdinizi mahkemeye anlatın”  diyerek, 16 işçiyi işten attı.

Kovid-19 pandemisi nedeniyle işten çıkarmaların yasaklandığı bu dönemde işçiler, ihbar ve kıdem tazminatsız olarak işten atılıyor. İşçiler; işverenin bu kadar kendilerine güvenerek “gidin hakkınızı mahkemede arayın” demesini, işverenlerin bu dönemde yapılan haksızlıkların yanlarına kar kaldığını düşünmelerinden kaynaklandığını ileri sürmekteler.

İşçilerin gerçekleştirdiği açıklamanın devamında, şu ifadeler kullanılmakta:

“DİSK Tekstil sendikasının örgütlenme faaliyetlerini yürüttüğü, işyerinde, işçilerin işten atılmasının esas nedeni tabii ki işçilerin sendikaya üye olması. Atılan işçi arkadaşlar fabrika önünde 12 Şubat gününden itibaren direnişe başladılar. Gaziantep Organize Sanayi 140 bin işçi, 1400 civarında fabrikada çalışıyor. Bu işyerlerinin hiçbirisinde örgütlü sendika yok. Pandemi sürecinde Başpınar İşçileri çalışmaya devam ettiler. Bu nedenle Başpınar Sanayi Bölgesi Koronavirüs salgınının merkezi oldu. Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında ülkemizde en çok vakanın olduğu il Gaziantep idi.  Çok sayıda işçi hasta oldu. Hastalığı olmasına rağmen teşhis konulmayan, tedavi edilmeyen, genç olmasına rağmen hayatını kaybeden çok sayıda işçi arkadaşımız oldu.

İşverenlerin keyfi olarak hareket ettiği, işçiye her türlü eziyetin yapıldığı bir Sanayi Bölgesi haline geldi Başpınar. Kalabalık servislerde işçilerin taşındığı, pek çok fabrikada yemeklerin yenecek düzeyde olmadığı bir yer Başpınar. Yasin Kaplan Halı fabrikasındaki İşçi Kıyımı artık patronların ne kadar fütursuz ve vicdansız olduğunu gösteriyor. Patronun  iş kanunun 25/2  maddesinde “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” olarak belirtilen, fiiliyatta yaşanmayan  durumu ispatlaması çok zor. İşçiye bu şekilde iftira atmak büyük bir suç.  İşçi Sınıfımız örgütsüz olunca İşveren her türlü haksızlığı yapma hakkını kendinde görüyor. Biz İşçi Sınıfı Örgütlü ve birlik olur isek, o zaman işverenlerin bizlere bu haksızlığı yapmasına olanak vermeyiz.  Yasin Kaplan Direnişi, tüm Başpınar İşçilerinin direnişidir. Yasin Kaplan İşçileri Yalnız değildir!”

BENZER KONULAR
YORUM YAZ